Full screen

Share

Show pages

BOJANOWSKI
BŁOGOSŁAWIONY
Edmund 

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Reuse this genially

bŁ. EDMUND BOJANOWSKI

SS

Created on June 9, 2020

prowincja przemyśl

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

BOJANOWSKI

BŁOGOSŁAWIONY

Edmund

"O jak cudowne sa sprawy Opatrznosci..."

BYĆ JAK Świeca

Święci o świĘtych

SPEŁNIONE MARZENIE

BŁogosławiony

3500

DRZEWO I JEGO GAŁĘZIE

ZMIERZCH

MODLITWA

LITERAT I SPOŁECZNIK

BŁOGOSŁAWIONA MYŚL

Z LUDEM

SERDECZNA DOBROĆ

STUDENT

CUDOWNE DZIECKO

BOŻY DAR

DZIEJE

W czasach niepokojow, ucisków i zrywów powstańczych pierwszej połowy XIX wieku, w Grabonogu koło Gostynia, w ówczesnym Księstwie Poznańskim, w głęboko religijnej i patriotycznej rodzinie ziemiańskiej, przychodzi na świat chłopiec-zwany Mundkiem. Syn Teresy z Umińskich-Wilkońskiej i Walentego Bojanowskiego. W dzieciństwie został cudownie uzdrowiony za przyczyną Matki Bożej Bolesnej, czczonej na Świętej Górze w Gostyniu. Tak rozpoczyna się życie Wielkiego Apostoła Miłosiedzia, Serdecznie Dobrego Człowieka.

LISTOPAD 1814R.

14

GRABONÓG - dworek Bojanowskich

posłuchaj

Wychowany w głęboko religijnej i patriotycznej rodzinie ziemiańskiej. Atmosfera panująca w rodzinie i postawy rodziców bardzo wpłynęły na kształt jego osobowości. Rodzice przekazali mu także gorącą i żywą wiarę. W szczególny sposób wszczepili w jego świadomość bezgraniczne zawierzenie Opatrzności i Miłosierdziu Bożemu oraz cześć i miłość do Maryi, które charakteryzowały całe jego życie duchowe, nastawione na coraz pełniejszą realizację woli Bożej.

„miłość Ojczyzny była dla niego pierwszą po miłości Boga”

+ info

Ze względu na wątłe zdrowie bł. Edmund nie mógł uczęszczać do szkoły publicznej, lecz pobierał nauki od nauczycieli domowych. Jako młody człowiek z zapałem podjął studia najpierw na Uniwersytecie Wrocławskim w latach 1832-1835, a po śmierci rodziców kontynuował je na Uniwersytecie w Berlinie w latach 1836-1838. Studiował filozofię, historię sztuki, psychologię, logikę i poezję.

Największą jego pasją stała się literatura. Już jako student pisał artykuły o kulturze polskiej, tłumaczył poezję czeską i serbską, a także „Manfreda” Byrona. Zbierał także pieśni ludowe polskie i innych krajów słowiańskich. Mimo wybitnych zdolności bł. Edmund musiał przerwać studia z powodu bardzo poważnej choroby płuc. Oznaczało to dla niego wielką stratę również dlatego, że stracił grono przyjaciół, z którymi czuł się duchowo spokrewniony.

literat i społecznik

Po powrocie do rodzinnego Grabonoga w roku 1838 rozwijał nadal talent pisarski i aktywnie włączył się w nurt pracy społecznej światłych Wielkopolan, której celem było moralne, kulturalne oraz ekonomiczne odnowienie polskiej wsi. Punktem przełomowym w życiu bł. Edmunda była epidemia cholery w roku 1849, która doprowadziła zubożałą ludność wiejską do nieopisanej nędzy i osierociła wielką liczbę dzieci.

+ info

+ info

Myślał także o tym, by stworzyć ludowi wiejskiemu możliwość kształcenia się. Założył wypożyczalnie książek i dążył wszelkimi siłami do tego, by przez ożywienie tradycyjnych zwyczajów ludowych podnieść poziom kultury i moralności ludu wiejskiego. Chciał na nowo zdobywać ludzi do życia w wierze i kształtować ich w duchu Ewangelii.

BłogOsławiona myśl

Wówczas bł. Edmund z narażeniem życia, dniem i nocą pielęgnował chorych, za własne oszczędności kupował biednym wieśniakom żywność i lekarstwa oraz sprowadzał do chorych lekarza i kapłana z posługą sakramentalną.

Punktem przełomowym w życiu bł. Edmunda była epidemia cholery w roku 1849, która doprowadziła zubożałą ludność wiejską do nieopisanej nędzy i osierociła wielką liczbę dzieci.

APOSTOLSTWO MIŁOSIERDZIA

EPIDEMIA CHOLERY

1849

+ info

Aby Wasza praca była zawsze z Bogiem i dla Boga i żeby Wam Pan Jezus w niej towarzyszył i dopomagał, jak Świętemu Patronowi Waszemu.

Ja nic nie znaczę, Bóg kieruje wszystkim. Czynię tylko to, czego Bóg żąda ode mnie. Wyznaję, że wszystko, co czynię jest na chwałę Bożą.

  • Oryginalny jego pomysł polegał także na tym, że do pracy opiekuńczo-wychowawczej w ochronkach postanowił „powołać” dziewczęta wiejskie. Był przekonany, że musi to być zespół osób ofiarnych, ożywionych wspólną ideą, więc coś w rodzaju zakonu. Tak bł. Edmund Bojanowski będąc człowiekiem świeckim
  • 3 maja 1850 r. załozył żeńskie zgromadzenie zakonne o charakterze apostolskim.

Nad brzegami jeziorka widziałem pełno kwitnących białych lilii wodnych. Pamiętam, że od lat dziecinnych szczególniejszy dla mnie urok miały te kwiaty. Nie mogłem się im i dzisiaj napatrzeć (...). Patrząc na sięgające za nimi dziewczęta pomyślałem: jeżeli z błotnistych bagien i dzikich zarośli nadwodnych wyrastają tak śnieżnej i czystej białości kwiaty, czemużby i pośród zaniedbanych, a nawet zagrzęzłych wiosek naszych nie miały bezpiecznie wykwitać czyste dusze Służebniczek Najświętszej Panny?

Po południu udałem się do Zakładu i zastałem około 50 kobiet i dziewczyn wiejskich zgromadzonych po nieszporach na czytania duchowne. Rozdałem wszystkim obrazki krakowskie i posłałem kupić owocu dla nich. Siostry przyniosły od sąsiedniego gospodarza dwa duże kosze pięknych gruszek i jabłek, lecz bezpłatnie, bo nie chcąc przyjąć pieniędzy, odpowiedział im: „Bóg wam zapłać, żeście do mnie, a nie do innego poszły”. Potem nadjechał ks. Koszutski z o. Baczyńskim. Nie mogliśmy dosyć nagadać się z serdeczną gromadką tutejszych kobiet.DZIENNIK, Niedziela, 27. lipca [1862].

OJCA ZŁOŻYCIELA

Testament

sŁUŻEBNICZEK

Federacja

Drzewo życia narodowego, własnym spróchnieniem wątłe, a burzą zwalone postawić się z powrotem nie da, lecz musi z korzeni się odrodzić.

Siostry Śłużebniczki Śląskie51-621 Wrocławul. Czarnoleska 10

Siostry Służebniczki Dębickie39-200 Dębicaul. E. Bojanowskiego 8-10

Siostry Służebniczki Wielkopolskie62-031 Luboń 3Pl. E. Bojanowskiego 6

Siostry Służebniczki StarowiejskieStara Wieś 46036-200 Brzozówskr. poczt. 66

4 GaŁĘzie

Litania

Modlitwa dziecka

Modlitwa za dzieci

Nowenna

Modlitwa

"Życie i dzieŁo"

film o działalności bł. Edmunda Bojanowskiego

Sanktuarium

Video

13 VI 199r.

Jego relikwie znajdują się w Domu Głównym Służebniczek Wielkopolskich w podpoznańskim Luboniu.

Ojciec Święty Jan Paweł II zaliczył Edmunda Bojanowskiego do grona błogosławionych, czyniąc go patronem laikatu

PROCES BEATYFIKACYJNY

+ info

+ info

Miłość i Prostota

Służebniczek na Świecie

3500

Wszędzie tam, gdzie Pan Bóg posyła Siostry Służebniczki NMP, niosą one ze sobą ducha Założyciela Zgromadzenia „Serdecznie dobrego człowieka” bł. Edmunda Bojanowskiego

+ info

MISJE I EWNAGELIZACJA ŚŁUŻEBNICZEK NA ŚWIECIE

POLSKA

EUROPA

AFRYKA

AZJJA

AMERYKA PÓŁNOCNAi POŁUDNIOWA

Jest to postać w dziejach Kościoła niemal wyjątkowa, człowiek który przewidując przyszłe potrzeby Kościoła, wybiegał myślą daleko w przyszłość. Odgadywał kierunki rozwojowe pracy katolicko - społeczneji zadziwiał nowatorskimi pomysłami... Pragnął odrodzić świat pracy, oświecić go i umoralnić, zająć się tymi którym najbardziej trzeba było oświaty. Już wtedy myślał o opiece nad dziećmi pracujących rodziców, co przecież dzisiaj jest tak aktualne. Już wtedy troszczył się szczególnie o sieroty. Pielęgnacja chorych w domach, szczególnie biednych, to również potrzeba czasów dzisiejszych... Kardynł Stefan Wyszyński o Bojanowskim

Apostolstwo miłosierdzia wypełniło również życie błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. Ten wielkopolski ziemianin, obdarowany przez Boga licznymi talentami i szczególną głębią życia duchowego, mimo wątłego zdrowia, z wytrwałością, roztropnością i hojnością serca prowadził i inspirował szeroką działalność na rzecz ludu wiejskiego. Wiedziony pełnym wrażliwości rozeznaniem potrzeb, dał początek licznym dziełom wychowawczym, charytatywnym, kulturalnym i religijnym, które wspierały materialnie i moralnie rodzinę wiejską. Pozostając świeckim człowiekiem, założył dobrze w Polsce znane Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej. We wszelkich działaniach kierował się pragnieniem, by wszyscy ludzie stali się uczestnikami odkupienia. Zapisał się w pamięci ludzkiej jako serdecznie dobry człowiek, który z miłości do Boga i do człowieka umiał skutecznie jednoczyć różne środowiska wokół dobra. W swojej bogatej działalności daleko wyprzedzał to, co na temat apostolstwa świeckich powiedział Sobór Watykański II. Dał wyjątkowy przykład ofiarnej i mądrej pracy dla człowieka, ojczyzny i Kościoła. Dzieło błogosławionego Edmunda Bojanowskiego kontynuują Siostry Służebniczki, które z całego serca pozdrawiam i dziękuję im za cichą i ofiarną służbę dla człowieka i Kościoła". Podczas modlitwy Anioł Pański Papież dodał: "Niech przykład życia nowych błogosławionych, w szczególności Edmunda Bojanowskiego (...) rozpala Wasze charyzmaty w służbie wspólnoty Kościoła. 13 VI 1999r. - Jan Paweł II

Boże, Ojcze Niebieski, dawco i źródło wszelkiego dobra, proszę Cię za wstawiennictwem Błogosławionego Edmunda, który całym sercem Cię miłował, w Tobie bezgranicznie pokładał nadzieję i niczego w swym życiu Ci nie odmówił, o udzielenie mi łaski................ Ufając w pośrednictwo Niepokalanej Służebnicy Pańskiej, błagam, by Błogosławiony Twój Edmund, opiekun dzieci, ubogich i chorych, stał się dla Ludu Bożego świętym orędownikiem we wszystkich jego potrzebach. Amen. Ojcze nsz..., Zdrowaś Maryjo..., Chwała Ojcu...

MODLTWA za przyczyną bł. Edmunda Bojanowskiego

Next page

genially options