Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

Na początku naszej katechezy zapraszam Cię do uwielbienia Pana Jezusa obecnego w Eucharystii. Pomódlmy się:W Imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego.Niech będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament, prawdziwe Ciało i prawdziwa Krew Pana naszego, Jezusa Chrystusa!

Idziemy z Jezusem Ulicami naszych miast i wsi

Za chwilę opowiem Ci o tym!

Dlaczego mamy takie Święto?

W 1245 roku św. Julianna miała widzenie, w którym Pan Jezus polecił ustanowić święto ku czci Najświętszej Eucharystii w czwartek po niedzieli Świętej Trójcy. Julianna z tym przesłaniem zwróciła się do biskupa Liège [czyt. lież] w Belgii. Biskup postanowił wypełnić prośbę Pana Jezusa i w roku 1246 odbyła się w Liège pierwsza procesja eucharystyczna.

Z ustanowieniem tej uroczystości wiążą się dwa wydarzenia:

Około 20 lat później ks. Piotr z Pragi pielgrzymował do Rzymu i zatrzymał się we włoskim miasteczku Bolsena (niedaleko Orvieto), aby odprawić Mszę Świętą. W czasie jej sprawowania zaczął wątpić w obecność Pana Jezusa pod postacią chleba. Wówczas z Hostii, którą uniósł do góry, zaczęła spływać krew. Kapłan położył Ciało Chrystusa na korporale (czyli kwadratowym lnianym obrusie, na który kładzie się kielich i patenę podczas Mszy Świętej). Ojciec Święty Urban IV uznał, że był to cud eucharystyczny, i polecił przenieść zakrwawiony korporał do katedry w Orvieto. Cud w Bolsenie-Orvieto potwierdził wielką tajemnicę wiary, że po konsekracji pod postaciami chleba i wina jest obecny Pan Jezus.

Papież Urban IV w 1264 roku, po cudzie w Bolsenie-Orvieto, wprowadził w Rzymie uroczystość Bożego Ciała. Ponad sto lat później uroczystość ta została włączona do głównych świąt w roku liturgicznym Kościoła. Na terenie Polski po raz pierwszy procesje Bożego Ciała odbyły się w XIV wieku w Płocku i we Wrocławiu. W 1320 roku, biskup krakowski Nankier ustanowił je dla diecezji krakowskiej. Za święto obowiązujące we wszystkich diecezjach polskich uznał je dopiero synod gnieźnieński z 1420 roku.

Boże Ciało jest świętem ruchomym, to znaczy że nie ma stałej daty. Wypada zawsze w drugi czwartek po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego (a w pierwszy po Uroczystości Trójcy Świętej).

Sprawdź, jakie informacje kryją obrazki

Rozmnażając chleb i karmiąc nim głodnych, Jezus zapowiada Eucharystię – chleb, który daje nowe życie. Eucharystia jest więc dla nas źródłem wielu łask, które pozwalają nam żyć we wspólnocie z Bogiem i ludźmi tu na ziemi i kiedyś w niebie. Jednoczenie się z Chrystusem eucharystycznym prowadzi nas do zbawienia.

I mnie też!

Kliknij mnie!

Zanim się rozstaniemy, mam dla Ciebie jeszcze dwie ciekawostki :)Sprawdź zdjęcia!

Dziękuję za udział w lekcji! Szczęść Boże!