Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

4 czerwca 2020

Zapraszamy do krótkiej lektury ;-)

Zobaczcie, kogo udało się wyśledzić ...

Detektywi z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Lesznie, podczas ostatniej wyprawy wpadli na trop bardzo ciekawego zawodu.

DETEKTYWI NA TROPIE ZAWODÓW

Nasi Detektywi uwielbiają rozwiązywać przeróżne zagadki. Wciąż poszukują nowych przygód. Postanowili, że chętnie się z Wami nimi podzielą.

Zanim przedstawią Wam zawód, który tak ich zaintersował, ujawnią Wam kilka ciekawostek. Sami nie spodziewali się, że w trakcie zawodowego śledztwa natrafią na tak dużo informacji.

Źródło: "Wczoraj i dziś"- podr. do klasy 6 SP

WYNALAZEK DRUKU

ciekawostki

Wynalazek druku znany był już w Chinach od XI wieku, a w Korei od wieku XIV. Jednak nie znalazł tam szerszego zastosowania. W czasach renesansu druk wynanaleziono w Europie. Około 1445 roku niemiecki rzemieślnik z Moguncji, Jan Gutenberg, opracował metodę ruchomych czcionek.

Dzięki temu stworzenie książki nie wymagało- w przeciwieństwie do ręcznego przepiswania ksiąg -wielomiesięcznej pracy kopisty. Wynalazek umożliwił szybkie drukowanie tekstów w wielu egzemplarzach jednocześnie. Z tego względu książki stały się z czasem dużo tańsze, a przez to łatwiej dostepne dla większej liczby ludzi.

Nasi Detektywi zostawili dla Was krótkie informacje. Aby poznać naważniejszych rzemieślników klikajcie w koperty.

W jego pracowni pracowali różni rzemieślnicy. Każdy z nich odpowiadał za inny etap powstawania drukowanej książki.

Źródło: "Wczoraj i dziś"- podr. do klasy 6 SP

W drukarni Jana Gutenberga

Źródło: https://mapakarier.org/

Drukarz ocenia także estetykę i kompozycję wykonywanych produktów poligraficznych oraz jakość odbitek drukarskich.

Przygotowuje oraz obsługuje maszyny i materiały drukarskie. Do jego obowiązków należy również kontrola i ocena procesu drukowania oraz jakości produktów poligraficznych. Produkty poligraficzne to produkty wychodzące spod maszyny drukarskiej.

W dużym skrócie można powiedzieć, że jest to specjalista prowadzący i nadzorującyprocesy drukowania na maszynach drukujących.

KIM JEST DRUKARZ?

Detektywi z Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Lesznie wzięli pod lupę zawód DRUKARZA.

 • formy drukowe
 • komputery
 • drukarki
 • skanery
 • projektory multimedialne
 • densytometr
 • przyrządy kontrolno- pomiarowe

Drukarz, poza maszynami drukarskimi, w swojej pracy wykorzystuje jeszcze takie urządzenia jak:

Źródło: https://mapakarier.org/

 • znać zasady wykonywania form drukarskich i samemu potrafić wykonać np. formy do drukowania offsetowego i wywołać je, jak również uszlachetniać druki
 • obsługiwać systemy sterowania procesem drukowania oraz urządzenia i przyrządy kontrolno-pomiarowe, dzięki którym kontroluje się przebieg tego procesu, a w razie potrzeby umieć skorygować parametry druku
 • określać zasady drukowania nakładu
 • sporządzać szkice części tych maszyn;
 • znać budowę i zasady działania maszyn drukujących oraz urządzeń pomocniczych

Drukarz, aby dobrze wykonywać swoją pracę, musi również:

 • umieć odczytywać rysunki techniczne, dokumentację techniczną i technologiczną

Źródło: https://mapakarier.org/

 • określać przyczyny powstawania wad odbitek drukarskich i wiedzieć, jak można je usuwać
 • umieć posługiwać się specjalistycznymi programami komputerowymi, bo w pracy często wykorzystuje techniki komputerowego wspomagania procesów drukarskich
 • znać się na rozmaitych materiałach, na których wykonuje się nadruki i wiedzieć, jakie typy farb i jakie techniki należy zastosować w przypadku każdego z nich, aby uzyskać jak najlepszy efekt

c.d. obowiązków i umiejętności drukarza:

Źródło: https://mapakarier.org/

 • Branżowa Szkoła I Stopnia- profil DRUKARZ

GDZIE MOŻNA ZDOBYĆ ZAWÓD

 • zakład przemysłu poligraficznego
 • drukarnia
 • rzemieślnicze zakłady poligraficzne
 • własna działalność gospodarcza

MIEJSCE PRACY

 • długotrwały kontakt z różnego rodzaju substancjami chemicznymi
 • hałas
 • wysoka temperatura
 • praca często zmianowa

WARUNKI PRACY

Źródło: https://mapakarier.org/

Nasi Detektywi przygotowali dla Was jeszcze jedną ciekawostkę- rodzaje druku.

Druk dzieli się na wiele rodzajów i odmian w zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt końcowy np. druk wypukły lub wklęsły, jakie farby są używane np. farby na bazie rozpuszczalników lub farby wodne, czy jest to druk techniką ręczną itd. Prezentujemy 5 podstawowych, stosowanych obecnie technik drukarskich.

to przemysłowa odmiana druku płaskiego, w której obraz przenoszony jest z płaskiej, przygotowanej wcześniej formy drukarskiej za pomocą naświetlonych klisz, na podłoże drukowe za pośrednictwem cylindra pośredniego. W druku offsetowym każdy kolor nanosi się osobno. Metoda ta wymaga bardzo dużych umiejętności, doświadczenia w obsłudze maszyn drukarskich i dokładności ustawień parametrów. Tą metodę opłaca się stosować tylko do drukowania dużych ilości np. ulotek reklamowych.

metoda druku bezpośredniego, w której maszyny nanoszą kolor na wszystko co jest plastikowe, metalowe, szklane lub drewniane. Druk jest porównywalny z jakością zdjęcia. Używa się go głównie do wydruków dużych tzw. wieloformatowych, które będą narażone na działanie czynników atmosferycznych, opadów czy ostrego słońca jak np. billboardy.

Druk offsetowy –

DRUK OFFSETOWY:

DRUK SOLVENTOWY:

to też odmiana druku cyfrowego, wykorzystuje się go przy niewielkich formatach druku. Przede wszystkim do wysokiej jakości materiałów wykorzystywanych w kontaktach z ważnymi klientami. Takie wydruki robione są przeważnie na dobrej jakości materiale i papierze.

to najpopularniejsza obecnie forma druku laserowego przy pomocy tonera. To przede wszystkim druk szybki i tani, chociaż małoformatowy. W ten sposób drukuje się dokumenty, skrypty itp., przy czym są to niewielkie nakłady, przeważnie zaledwie kilku sztuk wybranego dokumentu. Ze względu na niską cenę takich druków, można go stosować do personalizacji dokumentów przesyłanych klientom.

nazwa jest tu bardziej oczywista niż nam się może na początku wydawać. Pochodzi od matrycy, która przypomina właśnie sito, przez które przelewa się farba. Ta technika druku sprawdza się na nietypowych powierzchniach takich jak blacha, filia, tektura itp.

DRUK CYFROWY

DRUK LASEROWY

DRUK SITODRUKOWY

Powodzenia!!!

Aby ją odnaleźć kliknijcie w przyrząd, którego w swojej pracy najczęściej używa detektyw

Na zakończenie mamy dla Was, ukrytą przez naszych Detektywów, krzyżówkę.