31 maja dzień bez papierosa
Krystyna Kołodziejcz
Created on May 27, 2020
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
CHOICE BOARD: TO KILL A MOCKINGBIRD
Personalized
DAILY SPECIALS MENU HORIZONTAL INFOGRAPHIC
Personalized
GROUP 1
Personalized
ENGLISH SPEAKING WORLD
Personalized
REVIEW: THE FAULT IN OUR STARS
Personalized
10 AWESOME MIDDLE SCHOOL PRIDE NOVELS
Personalized
INSPIRATIONAL EXAMPLE - JOB OFFER
Personalized
Transcript
garść informacji
opracowanie: K. Kołodziejczak
źródło
pomyśl- zanim sięgniesz po pierwszego papierosa
jeszcze jedna garść informacji
kolejna garść informacji
fakty i mity o e-papierosach
Palenie papierosów powoduje tym gorsze zmiany w organizmie, im człowiek jest młodszy. Niektóre skutki palenia ujawniają się bardzo szybko. Zazwyczaj po pierwszym zaciągnięciu się dymem nastolatek zaczyna kaszleć – to oznaka obrony organizmu przed szkodliwymi substancjami. Inne skutki dają o sobie znać nieco później: rozwój chorób układu krążenia m.in. nadciśnienia, choroby niedokrwiennej serca, a także chorób układu oddechowego i różnych chorób nowotworowych, w tym raka płuc.
CODZIENNIE 500 NASTOLATKÓW W POLSCE SIĘGA PO PIERWSZEGO PAPIEROSA. ROCZNIE TO 180 TYSIĘCY NOWYCH OFIAR NAŁOGU.
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, około 9 milionów Polaków nałogowo pali papierosy. Jak wynika z raportu WHO, blisko połowa polskich nastolatków w wieku 13-15 lat ma za sobą próby palenia, a im wcześniej dana osoba sięga po papierosa, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zostanie nałogowym palaczem.
Fakty i mity o e-papierosach 1. Pomagają rzucić palenie. Mit. Podczas e-palenia organizm nadal otrzymuje uzależniającą porcję nikotyny. Co prawda sztuczny papieros zaspokaja potrzeby związane z odruchami warunkowymi, ale to właśnie ich zmiana jest podstawą sukcesu w rzucaniu palenia. Ponadto możliwość zaciągnięcia się dymkiem niemal wszędzie (patrz pkt 5), zwiększa uzależnienie. 2. Nie szkodzą. Mit. Nie wytwarzają wprawdzie substancji smolistych ani rakotwórczych wydzielanych w trakcie normalnego spalania nikotyny, ale e-papieros może powodować zawroty głowy i ból mięśni, arytmię serca i nadciśnienie. Najnowsze badania wykazują też, że nikotynowy dym powoduje zatykanie dróg oddechowych i utrudnia oddychanie. Co więcej, odkryto, że aerozole z e-papierosów zawierają toksyczne i rakotwórcze związki karbonylowe. Najbardziej zaś niebezpieczne są te e-papierosy, które mają możliwość regulacji mocy (roztwór nikotyny może być mocno podgrzewany). 3. Są bezpieczne dla biernych palaczy. Fakt. W wydychanej chmurce nie znajdują się substancje rakotwórcze, a więc osoby przebywające w otoczeniu użytkownika e-papierosa są w wielokrotnie mniejszym stopniu narażone na niebezpieczne związki chemiczne, niż bierni palacze tradycyjnych papierosów. 4. Mogą je palić kobiety w ciąży. Mit. E-papierosy zawierają nikotynę szkodliwą dla dziecka. 5. Można palić wszędzie. Mit. Choć nie ma ogólnych zapisów prawnych, zakaz może być wprowadzony przez zarządzających lokalem. W Polsce e-papierosów nie można palić w komunikacji publicznej, w szkołach, szpitalach, kinach, teatrach i w centrach handlowych. źródło: https://www.styl.pl/dom/news-fakty-i-mity-o-e-papierosach