Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Upadek Napoleona

czyli na co będziemy zwracać uwagę

1. Wydarzenia z lat 1812, 1813, 1815.2. Pojęcia: bitwa narodów, Wielka Armia, sto dni Napoleona.3. Kampania rosyjska Napoleona.4. Udział Polaków w wojnach napoleońskich.

NaCoBeZu

Okres w historii Europy, trwający od 1799 r. do 1815 r. Te zaledwie szesnaście lat obfitowało w wiele istotnych wydarzeń politycznych i społecznych. Zmieniła się mapa ówczesnej Europy, za sprawą podbojów wojsk napoleońskich, zawieranych sojuszów, ale także upowszechniły się oświeceniowe zdobycze rewolucji francuskiej (szczególnie te z zakresu prawa).

Epoka napoleońska

W 1812 roku na czele 600-tysięcznej armii, w której składzie oprócz Francuzów znalazły się oddziały wielu krajów podporządkowanych Francji, wyruszył na podbój Rosji.Szczególnie liczny był wchodzący w skład tej tzw. Wielkiej Armii korpus polski pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego. Liczył on 100 tys. żołnierzy. Aby zachęcić Polaków do jak największej mobilizacji, sejm Księstwa Warszawskiego uroczyście zapowiedział odrodzenie Polski, a sam Napoleon nazwał kampanię rosyjską „drugą wojną polską”.

Kampania rosyjska

1812 - odwrót Napoleona

Z początku wydawało się, że wyprawa ma ogromne szanse na sukces. Wczesną jesienią 1812 roku Wielka Armia zajęła opuszczoną przez Rosjan Moskwę. Tryumf ten okazał się jednak krótkotrwały. Wkrótce w Moskwie, w tajemniczych okolicznościach, wybuchł wielki pożar, który strawił większą część miasta. Również jego okolice zostały zniszczone i ogołocone z zapasów żywności przez oddziały rosyjskie. Nie mogąc wyżywić Wielkiej Armii, Napoleon wydał rozkaz odwrotu.

więcej

W rozegranej jesienią 1813 roku – pod Lipskiem w Saksonii – wielkiej trzydniowej bitwie z dwukrotnie liczniejszymi wojskami antyfrancuskiej koalicji armia Napoleona poniosła dotkliwą klęskę. Ta tzw. bitwa narodów (uczestniczyli w niej bowiem żołnierze z wielu państw Europy) przypieczętowała przegraną Napoleona. Wiosną następnego roku wojska koalicji wkroczyły na ulice Paryża.

"Bitwa narodów" 1813

Przybity klęską, bez żadnych szans na sformowanie nowych oddziałów, cesarz Francuzów podjął decyzję o abdykacji. W chwili słabości próbował nawet się otruć, lecz dawka trucizny okazała się nieskuteczna.Przeciwnicy wspaniałomyślnie pozwolili mu zatrzymać honorowo tytuł cesarza oraz oddali w panowanie Elbę – maleńką wyspę u wybrzeży Włoch. Francja znów stała się królestwem, a rządy w niej objął przedstawiciel dynastii Burbonów – Ludwik XVIII.

Abdykacja Napoleona

Bitwa pod Waterloo 1815 r.

Powrót Napoleona

Sto dni Napoleona

Read more

Info

Zmuszony powtórnie do abdykacji, Napoleon został zesłany na odległą Wyspę Świętej Heleny, posiadłość Wielkiej Brytanii, położoną na środku Atlantyku. Tam, pod ścisłą kontrolą angielską, przeżył sześć lat. Istnieją przypuszczenia, że był systematycznie podtruwany przez brytyjskich strażników.

Europa w okresie wojen napoleońskich

1815

1813

1814

1812

Sto dni Napoleona i bitwa pod Waterloo

Bitwa pod Lipskiem ("bitwa narodów")

Abdykacja Napoleona

Wyprawa na Rosję

Oś czasu

Europa pod rządami Napoleona.

Sto dni Napoleona.

"Bitwa narodów" i abdykacja Napoleona.

Wyprawa Napoleona na Rosję.

do zeszytu

LekcjaTemat: Upadek Napoleona.

Dla utrwalenia

luki wyrazowe

krzyżówka

quiz

kolejność chronologiczna

Sąd nad Napoleonem

Upadek Napoleona

Bitwa pod Borodino

Dla dociekliwych

Napoleon Bonaparte

Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi.

Dziękuję Wam za pracę!