Poznajemy sacharydy - cukry proste, dwucukry i cukry złożone
Gabriela
Created on May 24, 2020
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
10 THINGS MORE LIKELY THAN DYING IN A PLANE CRASH
Interactive Image
RAINFOREST
Interactive Image
AMAZON RAINFOREST
Interactive Image
CONSTELLATIONS PICTURE WORD MATCH
Interactive Image
VISIT CAPE COD: 5 FUN FACTS YOU DIDN'T KNOW
Interactive Image
CONSTELLATIONS
Interactive Image
AURORA BOREALIS
Interactive Image
Transcript
Home
1
2
3
4
5
6
7
8
Poznajemy sacharydy
Witam Cię na kolejnej lekcji chemii w czasie której poznasz już ostatnią grupę substancji o znaczeniu biologicznym - sacharydy, nazywane inaczej cukrami lub węglowodanami. W zeszycie zapisz temat lekcji: Poznajemy sacharydy. Lekcja ta obejmuje następujące tematy z podręcznika - temat nr 37 - 40.
9
Brawo!!!! Zrealizowałeś wszystkie cele lekcji i wykonałeś wszystkie zadania Ich rozwiązania prześlij na adres czop.czachurska.zsrupniow@gmail.com - celem sprawdzenia.
A oto co będziesz umiał po lekcji: wyjaśnisz pojęcie sacharydy określisz skład pierwiastkowy sacharydów wymienisz rodzaje cukrów poznasz występowanie, właściwości i zastosowania cukrów prostych - glukozy i fruktozy, dwucukrów - sacharozy i wielocukrów - skrobi i celulozy
Co to są sacharydy? Sacharydy inaczej nazywane cukrami lub węglowodanami są związkami chemicznymi zbudowanymi z węgla, wodoru i tlenu. Stosunek liczby atomów wodoru do tlenu w cząsteczkach sacharydów jest sam jak w cząsteczce wody, czyli 2:1 (stąd nazwa węglowodany) Wzór ogólny sacharydów wygląda następująco: Cn(H2O)m gdzie n i m - to liczby naturalne, n > 0, n>m Powyższe zdania zapisane na czerwono, przepisz do zeszytu jako punkt pierwszy notatki
Znasz już rodzaje tłuszczów i białek, przyszedł więc czas poznać rodzaje cukrów W tym celu proszę przeczytać akapit - Jakie są rodzaje sacharydów? ze strony 203 podręcznika, a następnie wykonać poniższe zadanie (wpisz je do zeszytu jako kolejny punkt notatki )
Przed chwilą poznałeś rodzaje cukrów, więc wiesz, że cukrami prostymi (monosacharydami) są glukoza i fruktoza, które powszechnie występują w przyrodzie. Wchodzą one w skład owoców, warzyw, kwiatów, są również obecne w miodzie wytwarzanym przez pszczoły. Poznaj ich właściwości i zastosowania. Uważnie przeczytaj akapit - Jakie właściwości mają glukoza i fruktoza? ze strony 205 podręcznika, a następnie wykonaj poniższe zadanie (wpisz je do zeszytu jako kolejny punkt notatki )
Aby poznać zastosowania glukozy i fruktozy przeczytaj informacje ze strony 206 podręcznika i wykonaj poniższe zadanie (wpisz je do zeszytu)
"Cukier" to nazwa, którą posługujemy się na co dzień. Określamy nią substancję o nazwie systematycznej sacharoza. Jest to najbardziej rozpowszechniony w przyrodzie disacharyd (dwucukier), który składa się z dwóch cząsteczek cukru prostego - glukozy. Wchodzi on w skład cukru buraczanego jak również trzcinowego. Jakie właściwości ma sacharoza? Aby je poznać wykonaj doświadczenie 44 ze strony 209 podręcznika , a następnie poniższe zadanie (wpisz je do zeszytu)
Czy wiesz gdzie znalazła zastosowanie sacharoza? Przeczytaj informacje zawarte na stronie 210 podręcznika, a następnie wykonaj zadanie (wpisz je do zeszytu)
Ostatnią grupą sacharydów, którą musisz poznać są polisacharydy, czyli cukry złożone. Ich cząsteczki zbudowane są z wielu (powyżej 10) cukrów prostych (monosacharydów). Do polisacharydów należą między innymi skrobia - główny składnik ziemniaków oraz celuloza- główny składnik papieru. Jakie właściwości i zastosowania ma skrobia, a jakie celuloza? Aby poznać właściwości skrobi wykonaj doświadczenie 45 z 213 strony podręcznika, natomiast żeby poznać właściwości celulozy przeczytaj akapit - Jakie właściwości ma celuloza? ze strony 214 podręcznika. Następnie przeczytaj informacje zawarte na stronie 216 podręcznika, a dowiesz się gdzie skrobia i celuloza znalazły zastosowanie.
Po wykonaniu doświadczenia oraz przeczytania wskazanych stron wykonaj poniższe zadanie (wpisz je do zeszytu )
Skrobia jest cukrem, którego obecność możesz w prosty sposób wykryć. Jaki to sposób dowiesz się po obejrzeniu filmu zamieszczonego obok cyfry 9