Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Szkoła Podstawowaim. Jana III Sobieskiegow Zbiersku

Świetlica szkolna 01.06 - 05.06. 2020

Dzień Ochrony Środowiska

Dzień dobrej oceny

Światowy dzień roweru

Dzień Dziecka

Dzień bez krawata

Zrób to sam

spis treści

Dziś żadnemu nauczycielowi nie wypada postawić złej oceny...

Dzień Dobrej Oceny

obchodzimy 3 czerwca

czyli dzieci, które zmieniły świat

Wielka Piątka

NA ŚWIECIE

W POLSCE

czyli dzieci, które zmieniły świat

Wielka Piątka

RPA Republika Południowej Afryk

Hector Pieterson

POLSKA

Thandiwe Chama

ZAMBIA

Iqbal Masih

PAKISTAN

USA

Samantha Smith

Janek Mela

czyli dzieci, które zmieniły świat

Wielka Piątka

Prawo do edukacji

Kiedy miała 8 lat, ze względu na brak nauczycieli zamknięto szkołę, do której uczęszczała. Ambitna dziewczynka bardzo chciała się uczyć. Zgromadziła wokół siebie grupę dzieci, tak samo spragnionych wiedzy jak ona i dzięki swoim staraniom po niedługim czasie wszyscy rozpoczęli naukę w Jack Cecup School. Dziewczynka udała się również do urzędnika państwowego, by prosić o nowy budynek szkolny. Jej zaangażowanie przyniosło efekty – lekcje zaczęły się odbywać w komfortowych warunkach, nie na palącym słońcu. Thandiwe walczyła o prawo do edukacji dla wszystkich dzieci, również tych biednych i chorych. Thandiwa otrzymała w 2007 roku nagrodę Children's Peace Prize.

Thandiwe Chama

czyli dzieci, które zmieniły świat

Wielka Piątka

Chłopiec rodził się w Pakistanie i już w wieku 4 lat został sprzedany jako niewolnik do fabryki dywanów. Zapłacono za niego równowartość 12 dolarów. Chłopiec pracował 12 godzin dziennie. Przez wyczerpujące obowiązki oraz niewystarczającą ilość pożywienia, nie rozwijał się prawidłowo. W wieku 12 lat wyglądał jak sześciolatek. Mając 10 lat, Iqbal uciekł z fabryki. Nie zapomniał jednak o swojej przeszłości i chciał ustrzec inne dzieci przed swoim losem. Został członkiem Frontu Wyzwolenia Pracujących Dzieci. Dzięki swemu zaangażowaniu, przyczynił się do oswobodzenia około 3 tys. małych niewolników. Uhonorowano go wieloma nagrodami. W wieku 13 lat został zamordowany. Winą za jego śmierć obarcza się tzw. mafię dywanową, która czerpała duże zyski z niewolnictwa dzieci.

Stop niewolniczej pracy dzieci

Iqbal Masih

czyli dzieci, które zmieniły świat

Wielka Piątka

Dzieciństwo Samanthy Smith przypadło na okres zimnej wojny. Dziewczynka nie rozumiała przyczyn trudnej sytuacji politycznej, a jednocześnie obawiała się wybuchu wojny. Dlatego napisała krótki list do przywódcy wielkiego mocarstwa - Jurija Andropowa. Prosiła w nim o wyjaśnienie konfliktu między mocarstwami oraz co są w stanie zrobić, by zapobiec wojnie nuklearnej. List opublikowano w radzieckim czasopiśmie "Pravda". Dziewczynka nie dostała jednak odpowiedzi od dygnitarza, dlatego napisała kolejny list, tym razem do ambasadora ZSRR w USA. Po tym doczekała się odpowiedzi od samego Andropowa. Samantha Smith dzięki swej bezkompromisowej postawie i odwadze została uznana przez media ambasadorką pokoju. Dziewczynka wystąpiła w serialu i napisała książkę. Niestety, w wieku 13 lat zginęła w katastrofie lotniczej.

Prawo do spokojnego i bezpiecznego dzieciństwa

Samantha Smith

czyli dzieci, które zmieniły świat

Wielka Piątka

Hector Pieterson to symbol sprzeciwu wobec apertheidu. Chłopiec zginął w wieku 12 lat w Soweto. Był uczestnikiem protestu przeciw uznaniu afrikaans jako języka wykładowego. Został śmiertelnie raniony przez policjantów, którzy chcieli rozpędzić demonstrację. Zdjęcie młodego mężczyzny niosącego w ramionach ciało Hectora obiegło świat lotem błyskawicy. Aby upamiętnić bohaterstwo młodych buntowników, w dzień śmierci Hectora, tj. 16 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Afrykańskiego.

Symbol walki z apartheidem

Hector Pieterson

czyli dzieci, które zmieniły świat

Wielka Piątka

Najmłodszy w historii zdobywca biegunów. Pierwszy niepełnosprawny, który dokonał takiego wyczynu. W wieku 13 lat doznał porażenia prądem, kiedy wszedł podczas deszczu do niezabezpieczonej stacji transformatorowej na placu zabaw w Malborku. Odzyskawszy przytomność, został niezwłocznie przewieziony do szpitala w Gdańsku, gdzie po trzech miesiącach leczenia podjęto decyzję o amputacji lewego podudzia i prawego przedramienia. Dwa lata po nieszczęśliwym wypadku Janek wspólnie ze znanym polarnikiem Markiem Kamińskim, zdobywa biegun północny, a potem południowy. Jako pierwszy nastolatek w ciągu jednego roku zbodył dwa bieguny. Pokonał pieszo krainę wiecznego lodu. W późniejszym czasie zdobył Kilimandżaro- najwyższy szczyt w Afryce. Janek nie zapomina o innych, jest założycielem fundacji „Poza Horyzonty”. Współtworzy program podróżniczy "Między biegunami" emitowany na antenie Radia Kraków.

Prawo do spełniania marzeń mimo niepełnosprawności

Janek Mela

10 sposobów jak sam możesz chronić środowisko

Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi świata na problemy związane z zanieczyszczeniem i ochroną środowiska naturalnego, podnoszenie świadomości ekologicznej, a także pobudzenie ludzi do aktywnej działalności proekologicznej.

Światowy Dzień Środowiska (ang. World Environment Day, WED) – dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku i obchodzony jest corocznie 5 czerwca w ponad 100 państwach dla przypomnienia głównych haseł konferencji dotyczących zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego świata.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

10 sposobów jak sam możesz chronić środowisko

Historia roweru

Światowy Dzień Roweru ustanowiony został przez ONZ 12 kwietnia 2018 roku – jako datę wybrano 3 czerwca. Osobą, dzięki której udało się wprowadzić tę datę do kalendarza świąt nietypowych jest Leszek Sibilski.

3 czerwca

światowy dzień roweru

Myszki Miki

Historia

Historia

– fikcyjna postać z filmów animowanych, stworzona w studiu Walta Disneya. Pierwowzorem był Królik Oswald. Myszka Miki powstała, gdy Disney stracił prawa do tej postaci. W większości przygód Mikiemu towarzyszy jego pies Pluto. Ma dziewczynę, którą jest Myszka Minnie. Najlepszymi przyjaciółmi Myszki są Kaczor Donald (w komiksach rzadko się spotykają) oraz Goofy i Horacy.

Pierwszy raz postać ta pojawiła się w filmie Plane Crazy z 15 maja 1928 r. W tym samym roku na ekranie kina Colony w Nowym Jorku miał premierę pierwszy animowany film dźwiękowy pt. Parowiec Willie (Steamboat Willie) z 18 listopada 1928. Głosu postaci Myszki Miki udzielił sam Walt Disney, który w 1931/1932 otrzymał za jej stworzenie Oscara. Na początku lat 30. Mickey i jego przyjaciele nabrali barw dzięki Technicolorowi. Rywalem Mikiego do ręki Minnie w filmie Mickey's Rival (1936) był Mortimer – mysz, a właściwie postać myszopodobna. Mortimer to imię, jakie pierwotnie miał nosić Miki, jednak żona Disneya, Lillian, zasugerowała mężowi imię „Mickey”, ponieważ „Mortimer” brzmiało jej zdaniem zbyt dziewczęco W 1940 postać Myszki Miki pojawiła się w nagrodzonym Oscarem pełnometrażowym filmie Fantazja. W latach 1939–1945 podczas II wojny światowej Walt Disney Studios w Hollywood spełniało prośby alianckich armii walczących przeciwko nazistom i wysyłało swoje oryginalne i sygnowane przez siebie rysunki do użycia przez wojsko podczas walki. Walt Disney Studios w Hollywood wysłało jeden z oryginalnych rysunków z Myszką Miki na tle polskiego godła specjalnie dla Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, które wsławiły się później zdobyciem Wilhelmshaven. Stworzono wtedy również inne grafiki dla Polaków np. Kaczora Donalda dla Polskich Sił Powietrznych. W 2018 roku Frank Angones zaproponował w Kaczych opowieściach dwie historie z udziałem/wspominające Myszkę Miki. Jednak zarząd Disney Channel zabronił użycia Mikiego w Kaczych opowieściach.

Myszka Miki (w oryginale Mickey Mouse)

Smerfetka

Pies Ozzie

Smok Edzio

ArielkaMała Syrenka

rysujemy krok po kroku

Motylek

Potworki - zakładki

Potworkowe buźki

Zrób to sam

* chcesz nauczyć się wiązać krawat, kliknij w nazwę węzła...

Węzeł four-in-hand

Węzeł kent

Węzeł skrzyżowany

Węzeł półwindsor

Węzeł windsor

5 najmodniejszych (i najłatwiejszych) węzłów, z którymi każdy sobie poradzi:

Nauczmy się wiązać krawat...

2 czerwca

Dzień bez krawata