Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Przygotowała: Agnieszka Łazarek

Temat:

Warsztat pisarza, czyli o sztuce pisania opowiadań

Często opowiadamy innym rozmaite historie. Przedstawienie po kolei przebiegu powiązanych ze sobą wydarzeń nazywamy opowiadaniem.

7.

6.

Prześledź uważnie wszystkie czynności, które musisz wykonać, aby napisać opowiadanie.

5.

3.

4.

2.

1.

Jak napisać opowiadanie?

Pamiętaj o stosowaniu wcięć akapitowych. Rozwinięcie jest najdłuższą częścią opowiadania, dlatego powinno się skłądać z kilku akapitów.

Stosuj wiele czasowników. Nie zapomnij też o wyrazach i wyrażeniach wskazujących na kolejność zdarzeń.

Ważne!

Czasowniki:zdarzyło się, przytrafiło się, działo się, nastąpiło, zaszło, stało się, okazało się, miało miejsce

Wyrazy wskazujące na szybki bieg wydarzeń:szybko, błyskawicznie, zaraz, nieoczekiwanie, raptem, natychmiast, niespodziewanie, z nienacka, wtem, nagle, po chwili, tymczasem

Określenia porządkujące zdarzenia i czynności w czasie:pewnego dnia, kiedy, najpierw, potem, wówczas, następnie, po chwili, wreszcie, w końcu, na początku, wtedy, na koniec, ostatecznie

Czas na ćwiczenia

Na dworze był szary, zimny, listopadowy ranek, deszcz lał strumieniami. Krople spływały po szkole i zawijasowatych literach. Przez szybę widać było jedynie upstrzony deszczowymi zaciekami mur po drugiej stronie ulicy.

Ten napis widniał na szkolanych drzwiach małego sklepu, ale naturalnie tak wyglądał tylko wówczas, gdy z mrocznego wnętrza patrzyło się przez szybę na ulicę.

Z zamieszczonego początku opowiadania wypisz fragmenty, któe mówią o tym, gdzie i kiedy rozgrywają się zdarzenia.

Czarownica mieszkała.....................................Zakradł się w nocy....................................Podniosła różdżkę.....................................

Uzupełnij podane zdania w taki sposób, aby wzbogacić ich treść. Ćwiczenie wykonaj w zeszycie.

................................... chłopcy usłyszeli złowrogi dźwięk. ......................... spostrzegli ogromne gniazdo os przyczepione do gałęzi. Cofnęli się, ale było za późno. ........................... z otworu zaczęły ..................... wylatywać rozjuszone owady. Chłopcy ................... rzucili się do ucieczki. Biegli co sił, aby ...................... znaleźć się w bezpiecznym miejscu.

tymczasem, prędko, wtedy, potem, nieoczekiwanie, bez ociągania, wówczas, powoli, nagle, raptem, naraz, w okamgnieniu, wtem, leniwie, wolno, co prędzej, szybko, jak najszybciej, po chwili, wkrótce

Umieść w wyznaczonych miejscach określenia, które nadadzą opisywanym wydarzeniom szybkie tempo. Skorzystaj z podanego słownictwa. Ćwiczenie wykonaj w zeszycie.

........................................................................................................................................................................................................................................................ Tomek zamarł w bezruchu. Wydawało mu się, że ktoś się zbliża, ale było to tylko jakieś zwierzę, które właśnie wyruszyło na polowanie. Z tej wysokości mógł zobaczyć już cały obóz. Po chwili dostrzegł swojego przyjaciela Sama, który leżał związany pod skarpą. Widać było, że Indianie czuli się bardzo bezpiecznie. Nawet nie wystawili straży. Tom pomyślał, że poczeka jeszcze godzinę, aż wszyscy zasną, i wtedy podkradnie sie do obozu.

Wyobraź sobie, gdzie i kiedy mogłyby się dziać przedstawione wydarzenia. Napisz w zeszycie początek opowiadania.

1. ........................................................2. Ukończenie obrazu przedstawiającego krzak.3. ........................................................4. Ucieczka malarza na drzewo.5. ...................................................6. Stwierdzenie, że zwierzę to nie byk, tylko krowa.7. .................................................

Na ilustracjach przedstawiono cztery wydarzenia, których brakuje w planie. Ułóż podpisy do poszczególnych rysunków. Wpisz je w odpowiednie miejsca planu. Następnie na jego podstawie ułóż opowiadanie.

AgnieszkaŁazarek

Dziękuję !