Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

+info

Uzależnienie sprawia, że nastawiasz się tylko na doraźne przyjemności, nie uczysz się dojrzałych i skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem i rozwiązywania problemów życiowych.

Zachowania redukujące napięcie emocjonalne poprzez jedzenie, zakupy, ćwiczenia fizyczne, rozrywkę i inne.

Środki poprawiające doraźnie samopoczucie czyli alkohol, napoje energetyczne, narkotyki, dopalacze i papierosy.

Wszystkie środki psychoaktywne oddziałują na Twój układ nerwowy, wpływają na chemiczne procesy mózgu, co w połączeniu z niedojrzałym układem nerwowym powoduje większą skłonność do uzależnienia oraz większą skalę negatywnych czynników, których skutki mogą być odczuwane w różnym natężeniu przez całe Twoje życie.

Uzależnienia behawioralne Zaburzenia nawyków i popędów

Uzależnienia od substancji psychoaktywnych

Sięganie po używki jest silnie związane z procesem dojrzewania, kiedy przechodzisz intensywne przemiany fizyczne, psychiczne i społeczne. To okres w Twoim życiu mogący sprzyjać eksperymentowaniu, testowaniu i poszukiwaniu nowych doświadczeń.

UZALEŻNIENIA

Dopalacze

Narkotyki

Napoje energetyczne

Alkohol

Zawierają mnóstwo sztucznych barwników i aromatów, cukru, kofeiny, tauryny. Mogą wzmagać poziom stresu i powodować stany lękowe.Powodują bezsenność.Ociążają układ krwionośny. Zwiększają nerwowość oraz drażliwość.

Alkohol etylowy jest środkiem odurzającym. Powoduje przyspieszone bicie serca oraz rozszerzenie źrenic. Alkohol w większych dawkach powoduje stan zamroczenia. Dochodzi wówczas do: utraty sprawności ruchowej, problemów z utrzymaniem równowagi, utraty kontroli nad zachowaniem, a nawet całkowitej utraty świadomości, zaników pamięci oraz zaburzeń mowy i wyraźnego widzenia.

Są to nielegalne substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, używane w celu zmiany stanu psychicznego. Działają głównie na ośrodkowy układ nerwowy, powodując różne reakcje organizmu, np. błogostan, dobre samopoczucie, uspokojenie, senność, nadmierne pobudzenie, wahania nastroju, halucynacje. Skutkiem ich zażywania mogą być szkody zdrowotne (zakażenie żółtaczką typu B i C, zakażenie HIV, zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym, zaburzenia pracy organów wewnętrznych, zmiany w psychice), problemy społeczne.

PapierosyE - papierosy

Skład np.: nikotyna – silna trucizna, substancje smoliste, aceton – rozpuszczalnik, tlenek węgla – czad, występujący w spalinach, chlorek winylu – cyjanowodór – kwas pruski używany do ludobójstwa w komorach gazowych, arsen – trucizna, polon – pierwiastek promieniotwórczy, kadm – trujący metal strategiczny, amoniak – składnik nawozów, naftalen – środek owadobójczy, fenol – kwas karbolowy, składnik środków żrących.

+info

Siecioholizm

Uzależnienie od Internetu

Niebezpieczeństwo zaczyna się wtedy: gdy Internet z narzędzia staje się sposobem na życie; gdy przestajesz uczestniczyć w rzeczywistym, realnym życiu; gdy agresywnie reagujesz na uwagi bliskich dotyczące nadmiernego korzystania z Internetu; gdy ukrywasz ilość czasu spędzanego w Sieci; gdy zaniedbujesz obowiązki, hobby i kontakty na rzecz przebywania w Sieci; jeśli oduczuwasz frustrację w sytuacji, gdy nie masz dostępu do Internetu.

+info

Fonoholizm

Uzależnienie od telefonu

Kiedy można zacząć się martwić? Jeśli już po przebudzeniu natychmiast bierzesz telefon do ręki, a potem nie rozstajesz się z nim nawet na chwilę. Kiedy odczuwasz lęk i nerwowość, gdy komórki nie ma w pobliżu. Gdy zabierasz telefon pod prysznic i do toalety. Jeśli używasz telefonu nawet podczas oglądania telewizji. Gdy budzisz się w nocy i sprawdzasz w telefonie wiadomości i informacje na portalach społecznościowych. Jeśli wolisz napisać SMS do przyjaciól, członków rodziny zamiast się z nimi spotkać i poprozmawiać.

Inne uzależnienia

+info

+info

+info

Kompulsywne jedzenie, jedzenioholizm...

Trudna do opanowania potrzeba zakupów, utrata kontroli nad nimi czy robienie zakupów jako reakcja na inny problem, a także poczucie winy w związku ze stratą pieniędzy oraz euforia po dokonaniu zakupów.

Uzależnić może wszytsko, czego jest w nadmiarze i co wpływa niekorzystanie na zdrowie i życie.

Rodzaj gier hazardowych: gry liczbowe (Lotto itp.), zdrapki, automaty typu „jednoręki bandyta”, loterie i inne gry odbywające się poprzez wysyłanie SMS-ów, zakłady bukmacherskie, gry na pieniądze w Internecie.

Zaburzenia odżywiania

Zakupoholizm

Hazard

Co może Ci pomóc uniknąć ryzyka związanego z uzależnieniem?

 • Rzetelna wiedza na temat zagrożeń i uzależnień.
 • Umiejętność powiedzenia "NIE".
 • Negatywny stosunek Twojego środowiska rówieśniczego do używania narkotyków.
 • Właściwa kontrola Twoich rodziców i bliskich dotycząca gospodarownia czasem wolnym.
 • Dostęp do alternatywnych miejsc spędzania czasu wolnego.
 • Możliwości zaspokajania ważnych potrzeb rozwojowych w zdrowy i konstruktywny sposób.
 • Umijętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami.
 • Pozytywny kontakt z rodziną.
 • Wsparcie emocjonalne ze strony przyjaciół.
 • Posiadanie pozytywnego autorytetu.
 • Udział w zajęciach sportowych.

Ważne, aby poprosić o poradę i pomoc. Zacznij od rozmowy ze starszym rodzeństwem, przyjacielem, z kimś, komu możesz się zwierzyć, bo niezmiernie istotne jest, byś zaczął szukać pomocy. Nie możesz zostać z tym sam. Nie bój się, na pewno dasz radę. Lepiej pomóc sobie teraz, niż brnąć dalej i później próbować sprostać jeszcze poważniejszym konsekwencjom.

POMOC