Majowa łąka
aga-70
Created on May 14, 2020
More creations to inspire you
AUSSTELLUNG STORYTELLING
Presentation
WOLF ACADEMY
Presentation
STAGE2- LEVEL1-MISSION 2: ANIMATION
Presentation
TANGRAM PRESENTATION
Presentation
VALENTINE'S DAY PRESENTATION
Presentation
HUMAN RIGHTS
Presentation
LIBRARIES LIBRARIANS
Presentation
Transcript
Zadania online
Filmy przyrodnicze
Roślinność na łące
Zwierzęta na łące
Majowa łąka
NaCoBeZu: Będę zwracać uwagę na to, czy potraficie: - wymienić nazwy 5 zwierząt i roślin występujących na łące, - opowiedzieć, jak rozwija się żaba, motyl czy pasikonik, - podać przykłady prostego łańcucha pokarmowego
Cel lekcji: Dzisiaj na zajęciach podsumujemy wiadomości o życiu w ekosystemie – łąka. Opowiecie o życiu zwierząt żyjących na łące. Dowiecie się, jak przebiega rozwój żaby, motyla i pasikonika. Poznacie budowę owada. Zdobędziecie wiadomości o zależnościach pokarmowych między zwierzętami.
Majowa łąka
żaba
bocian
czajka
ślimak
pszczoła
bażant
Film pt.: Co to jest łąka?
Film pt.: Życie na łące.
Kto mieszka na łące?
konik polny
kret
kuropatwa
motyl
mysz polna
zając
Kto mieszka na łące?
Cykl rozwoju motyla
Cykl rozwoju żaby
Cykl rozwoju konika polnego
Ciało owadów jest podzielone na głowę, tułów i odwłok. Na głowie występuje aparat gębowy oraz narządy zmysłów: 1 para czułków i oczy. Aparat gębowy tworzą przekształcone odnóża gębowe. Czułki są członowanymi, nitkowatymi lub palczastymi wyrostkami, które służą do odbierania bodźców dotykowych, zapachowych i dźwiękowych. Na tułowiu owadów znajdują się 3 pary odnóży krocznych i zazwyczaj 2 pary skrzydeł.
Budowa owada
Narządy zmysłu owada
Owady najczęściej mają oczy złożone z oczek prostych, których liczba może sięgać nawet 30 tysięcy. Każde, niezależnie od innych, rejestruje natężenie światła. Obraz powstaje w mózgu owada w wyniku połączenia sygnałów dochodzących z poszczególnych oczek. Stąd obrazy, które widzą owady, nie mają wyraźnych konturów i wyróżnionych planów. Owady odbierają zmiany natężenia światła, ruch oraz barwy w zakresie szerszym niż oko człowieka. Widzą na przykład niedostrzegalną dla nas część widma światła – ultrafiolet.
Ciekowostka
mak polny
mniszek
szczaw
koniczyna
skrzyp polny
rumianek
Film pt.: Roślinność na łące
Roślinność na łące
chabry
stokrotka
pokrzywa
wyczyniec łąkowy
tymotka łąkowa
babka lancetowata
Budowa kwiatu
Roślinność na łące
Łańcuch pokarmowy to szereg organizmów występujących w przyrodzie, w którym każdy gatunek stanowi kolejne ogniwo. Kolejność ogniw powstaje na podstawie zależności pokarmowych pomiędzy danymi gatunkami – każde poprzednie ogniwo stanowi pożywienie kolejnego. Łańcuch pokarmowy najczęściej składa się z 4-5 ogniw.
Zależności pokarmowe na łące
Ułóż łańcuch pokarmowy
Zależności pokarmowe
Łąka to duży trawiasty obszar pozbawiony drzew i krzewów. Jest miejscem wypasu dla krów, koni i owiec. Wielu zwierzętom dostarcza pokarmu. Rośnie tu wiele gatunków roślin leczniczych i ziół. Robi się z nich leki i kosmetyki (lekarstwa, maści, kremy). Łąki są dla ludzi miejscem odpoczynku (pikniki, spacery). Można tu także prowadzić cenne obserwacje zwierząt i roślin.
Czy wiesz już, co to jest łąka?
Chętne osoby zapraszam do wykonania kilku quizów.
Otwórz ćwiczeniówkę i wykonaj ćwiczenia ze stron: 32, 33, 34, 35.
Przeczytaj wiadomości
Otwórz podręcznik str. 24-25
Czas na ćwiczenia
Wędrówki Skrzata Borówki
Mysz polna
Żurawie, zające, lisy
Bażant kontra czajki
Ciekawostki o biedronce
Filmy przyrodnicze