kl. 4 Więzienna cela, moc modlitwy. Temat nr 52.
coberka7
Created on May 11, 2020
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
INTERACTIVE VALENTINE'S DAY INVITATION
Personalized
A CARD TO CELEBRATE THE PERFECT TEAM
Personalized
ST. PATRICK'S DAY
Personalized
VALENTINE'S DAY CARD
Personalized
BRAZILIAN CARNIVAL INVITATION
Personalized
LOVELY LOVE MESSAGE
Personalized
MULTILINGUAL BIRTHDAY INVITATION
Personalized
Transcript
Katecheza 52Temat: Więzienna cela – moc modlitwy.ZadanieWykonaj zadania w ćwiczeniu w temacie nr 52.
Przepracuj plus po plusie :-)
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Zapisz temat z tablicy 1. Pomyśl: – Z czym kojarzy się wam więzienie? Pobyt w więzieniu kojarzy się często z karą za naruszenie prawa, ale nie zawsze tak jest. Z historii wiemy, że w więzieniu przebywali ludzie o poglądach politycznych, których nie akceptowała władza, czy też osoby walczące o prawa człowieka. Polacy często znajdowali się w takiej sytuacji. Podobny los spotykał chrześcijan, którzy nie chcieli się wyrzec swojej wiary. Na przykład:„Asia Bibi jest pierwszą osobą w historii Pakistanu, skazaną na śmierć za swoje poglądy religijne. Ta chrześcijanka i matka pięciorga dzieci ma zostać powieszona za dwa zdania, wypowiedziane do swoich koleżanek: «Jezus Chrystus umarł za moje grzechy i za grzechy świata. Nie zrobił tego dla was Mahomet». Powiedziała to, ponieważ koleżanki natarczywie przekonywały ją do przyjęcia islamu. Natychmiast po wypowiedzeniu tych słów Asia Bibi została pobita wraz z trzema swoimi córkami. A później trafiła przed sąd i została skazana na śmierć przez powieszenie «za bluźnierstwo przeciw Mahometowi». Asia jest uwięziona od czerwca 2009 roku. W jednej z wiadomości z więzienia informowała, że siedzi w pozbawionej okna celi, węższej, niż jej rozprostowane ramiona. Dodała, że myśli tam przede wszystkich o swych dzieciach. «One są moją nadzieją» – powiedziała”. (Fragm. art.: Przemysława Kucharczaka „Uratuj Asię Bibi” w: Gość Niedzielny wyd. internetowe z 25 X 2011r.) Takich przykładów jest bardzo dużo. Dziś na katechezie dowiemy się o uwięzieniu i cudownym uwolnieniu św. Piotra, które miało miejsce w Jerozolimie.
https://wbiblii.pl/szukaj/Dz%2012,1-11 Dz 12,1-11 - wBiblii.pl12 1 W tym także czasie Herod* zaczął prześladować niektórych członków Kościoła. 2 Ściął mieczem Jakuba, brata Jana, 3 a gdy spostrzegł, że to...wBiblii
– Kto uwięził Piotra? – Dlaczego Piotr został wtrącony do więzienia i tak pilnie strzeżony? – Co czyniła wspólnota Kościoła, gdy Piotr przebywał w więzieniu? – Kto ukazał się Piotrowi? – Kto przyczynił się do tego, że Piotr został cudownie uwolniony?Podczas gdy Piotr przebywał w więzieniu za dawanie świadectwa o Chrystusie, Kościół modlił się za niego, wstawiał się za nim przed Bogiem, aby został uwolniony. Piotr odważnie głosił Chrystusa i mimo wielu prześladowań nie wyrzekł się Go. Dla swojego Mistrza był gotowy oddać życie.
Taką modlitwę nazywamy wstawienniczą, bo wstawiamy się do Boga za osoby, które tej Bożej łaski potrzebują. „Modlitwa wstawiennicza polega na prośbie na rzecz drugiego. Nie zna granic i obejmuje również nieprzyjaciół” (KKK 2647).
Wyszukaj, która modlitwa jest modlitwą wstawienniczą?
– Komu potrzebny jest dar mojej modlitwy? ... np. chorzy, bezrobotni, starsi, smutni, poszkodowani przez katastrofy czy wojny, rządzący państwami, pasterze Kościoła W Kościele wszyscy mamy się o siebie nawzajem troszczyć. Jesteśmy powołani do tego, aby każdego, zwłaszcza potrzebujących otoczyć modlitwą. Świadectwo Posłuchajcie jak wielką moc ma modlitwa: „Krzysztof przebywał w Londynie, gdzie uległ wypadkowi. Jego stan był beznadziejny. Wezwano żonę, która zostawiła w Polsce troje małych dzieci i pojechała, aby być w Londynie przy umierającym mężu. Lekarze oznajmili, że stan jest bardzo ciężki. Prosiłam wszystkich ludzi napotkanych przed Mszą Świętą o modlitwę w intencji Krzysztofa. Modliłam się także z dziećmi z przedszkola, gdzie pracuję. I nasze modlitwy zostały wysłuchane. Od następnego dnia Krzysztof zaczął powracać do życia. Lekarze zdumieni powtarzali, że to cud”. Jadwiga