Lasy w Amazonii
Krzysztof Michalak
Created on May 8, 2020
More creations to inspire you
BASIL RESTAURANT PRESENTATION
Presentation
AC/DC
Presentation
THE MESOZOIC ERA
Presentation
ALL THE THINGS
Presentation
ASTL
Presentation
ENGLISH IRREGULAR VERBS
Presentation
VISUAL COMMUNICATION AND STORYTELLING
Presentation
Transcript
prezentacja
Lasy w Amazonii
Amazonia jest to region w Ameryce Południowej w dorzeczu Amazonki. Teren ten zajmuje obszar 7mln km², z czego około 5,5mln km² zajmuje amazoński las deszczowy.
Amazonia na mapie
Na terenie Amazonii panuje wilgotny klimat równikowy o wysokiej średniej sumie opadów (do 4000 mm), ze średnimi rocznymi temperaturami od 24 do 27 °C. W tym klimacie nie występuje wyraźne zróżnicowanie pór roku. Dzięki tym wyjątkowym warunkom klimatycznym, puszcza Amazońska cechuje się wyjątkową różnorodnością fauny i flory. Ostatnie badania wykazują, że żyje w niej między innymi co najmniej 2,5mln gatunków owadów, 40tys. gatunków roślin, 420 gatunków ssaków, 1,3tys. gatunków ptaków i 3tys. gatunków ryb.
Klimat
Lasy porastające Amazonię są domem dla niemal 2/3 wszystkich znanych gatunków roślin i zwierząt. Jest to największy i najbogatszy pod względem liczby gatunków obszar na kuli ziemskiej. Naukowcy obliczyli, że na 100m² lasu deszczowego można znależć 700 różnych gatunków drzew i 2 razy więcej gatunków innych roślin. Równocześnie każde 10km² tego lasu to siedlisko dla średnio 125 gatunków ssaków, 400 gatunków ptaków, 100 gatunków gadów, 60 gatunków płazów i nawet 150 gatunków motyli!
Mieszkańcy lasu
Wilgotne lasy równikowe Amazonii są nazywane zielonymi płucami ziemi nie bez powodu. Nazwę tę zyskały, dzięki produkcji największej ilości tlenu przypadającej na 1m² powierzchni (produkują około 20 % tlenu atmosferycznego). Pochłaniają również najwięcej dwutlenku węgla.
Płuca naszej planety
Niestety, mimo tego że są to niesamowicie ważne lasy, nadal trwa ich wycinka, rozpoczęta już na przełomie XIX i XX wieku. Głównymi powodami wycinania drzew są: pozyskiwanie naturalnego kałczuku; pozyskiwanie surowców mineralnych (m.in.: ropy naftowej, diamentów i złota); przekształcanie tych terenów na pastwiska lub pola uprawne; pozyskiwanie najcenniejszych rodzaji drewna (np. z drzewa machoniowca albo palisandrowca). Szacuje się, że powierzchnia puszczy, przez działalność człowieka, zmniejszyła się o 20%, a jeśli takie tempo zostanie utrzymane to już w 2050r. zostanie wycięte aż 40%.
Wycinka lasu
Wylesianie Amazonii niesie za sobą nieodwracalne konsekwenje, które są odczuwalne na całej Ziemii. Skutkami wypalania puszczy są m.in.:> wzrost średniej temperatury powietrza, co przyczynia się do globalnego ocieplania> ograniczenie bioróżnorodności > erozja gleb> zaburzenie obiegu wody w atmosferze
Wycinka lasu
> Amazonka jest drugą najdłuższą rzeką Ziemi (zaraz po Nilu) i liczy sobie 7100 kilometrów..> Podczas pory deszczowej poziom wody w Amazonce podnosi się o średnio 9 metrów.> Populacja Indian w czasach, kiedy Portugalczycy przybyli do Brazylii wynosiła kilka milionów. Teraz jest to mniej niż 500 tysięcy.> Jedna czwarta leków używanych na zachodzie jest tworzona ze składników pochodzących z Amazonii. Ale w rzeczywistości zaledwie tylko jeden procent drzew i gatunków roślin tutejszych zostało przebadanych przez naukowców.> W Amazonii można spotkać "drzewo-węża". Tak jak wąż swoją skórę, regularnie co 4 miesiące zrzuca całą korę. W ten sposób broni się przed pasożytami.
Ciekawostki
Dziękuję za uwagę !