EDUKACJA NAUCZANIE ZDALNE
Dorota Kozioł-Żurawska
Created on May 7, 2020
More creations to inspire you
THE EUKARYOTIC CELL WITH REVIEW
Presentation
INTRO INNOVATE
Presentation
FALL ZINE 2018
Presentation
BRANCHES OF U.S. GOVERNMENT
Presentation
QUOTE OF THE WEEK ACTIVITY - 10 WEEKS
Presentation
MASTER'S THESIS ENGLISH
Presentation
SPANISH: PARTES DE LA CASA WITH REVIEW
Presentation
Transcript
EDUKACJA PRZEDSZKOLNA W NAUCZANIU ZDALNYM - WSPIERANIE ROZWOJU DZIECKA W ŚRODOWISKU DOMOWYMopracowanie Dorota Kozioł- Żurawskadoradca metodyczny wychowania przedszkolnego
Dorota Kozioł- Żurawskadoradca metodyczny wychowania przedszkolnego
Dzień dobry!
PRZEPISY
PREZENTACJE
PRACA WŁASNA
PRZYKŁADY DZIAŁAŃ
SAMODZIELNOŚĆ
JAK WSPIERAĆ?
ZABAWA
index
Back
1. PRZEPISY DOTYCZĄCE PPP
Do zajęć specjalistycznych prowadzonych w przedszkolu w związku z udzielaniem dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej zalicza się zajęcia:1) korekcyjno-kompensacyjne, 2) logopedyczne, 3) rozwijające kompetencje emocjonalno- -społeczne, 4) o charakterze terapeutycznym.
- Zajęcia związane z pomoca psychologiczno - pedagogiczna prowadzą specjaliści, zatrudnienie zgodnie z kwalifikacjami.Do zadań nauczycieli i specjalistów należą :
- rozpoznawanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci,
- określanie mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień dzieci,
- rozpoznawanie przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu wychowanków, w tym barier i ograniczeń utrudniających ich funkcjonowanie i uczestnictwo w życiu przedszkola,
- podejmowanie działań sprzyjających rozwojowi kompetencji oraz potencjału dzieci w celu podnoszenia efektywności uczenia się i poprawy ich funkcjonowania,
- współpraca z poradnią w procesie diagnostycznym i postdiagnostycznym w szczególności w zakresie oceny funkcjonowania uczniów, barier i ograniczeń w środowisku utrudniających funkcjonowanie dziecka i jego uczestnictwo w życiu przedszkola oraz efektów działań podejmowanych w celu poprawy funkcjonowania dziecka oraz planowania dalszych działa.
- Formy realizacji ppp przez nauczycieli określone są w wewnętrznych regulaminach placówki, opracowanych na podstawie:
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60 ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2017 r. poz. 649).
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.).
1. Planowanie pracy na poziomach2. Stosowanie kart pracy zgodnie z możliwościami rozwojowymi dzieci3. Wykorzystanie umiejętności dzieci zdolnych podczas zajęć4. Dostosowywanie wymagań do możliwości dziecka, we wszystkich obszarach funkcjonowania5. Systematyczne, podparte obserwacją, stawianie coraz wyższych wymagań. 6. Zamiast dodatkowych zadań dydaktycznych - wspólna zabawa
PROPONOWANE FORMY
Back
Zabawa dziecięca to ważne, pozornie bardzo proste, a w rezultacie bardzo skomplikowane i trudne do zgłębienia zjawisko. Jej rola w rozwoju dziecka jest nieoceniona. Poprzez nią dziecko ma możliwość wypowiedzenia swoich uczuć, pragnień, dążeń. Poznaje świat realny, świat rzeczy i świat stosunków ludzkich. Dorośli czasem próbują odwodzić dziecko od tradycyjnej zabawy na rzecz bardziej „rozwijających” form działalności. Jednak dla dzieci w wieku przedszkolnym to właśnie zabawa jest najbardziej naturalną i skuteczną metodą nauczania i uczenia się.
2. ZABAWA
funkcja projekcyjna
funkcja terapeutyczna
funkcja kształcąca
Zasadnicze funkcje zabawy
funkcja wychowawcza
( Hurlock E. B.: Rozwój dziecka, Warszawa 1985)
RODZIC NIE JEST TERAPEUTĄ ANI WYKWALIFIKOWANYM NAUCZYCIELM
VS
DZIECKO I KOMPUTER TYLKO Z ROZSĄDKIEM
PRZEDE WSZYSTKIM - ZABAWA!
ANGAŻUJEMY WSZYSTKIE ZMYSŁY
3. Jak wspierać rozwój dziecka, objętego pomocą psychologiczno - pedagogiczną w przedszkolu, w warunkach domowych?
ŚRODOWISKO DOMOWE NIE POSIADA ZAZWYCZAJ SPECJALISTYCZNYCH POMOCY
KOLOROWANKA I KARTA PRACY TO NIE DZIAŁANIE TERAPEUTYCZNE
Back
Rodzice w obecnej chwili obciążeni są bardzo dużym stresem. Sytuacja dla wielu z nich jest trudna, ze względów emocjonalnych, społecznych lub finansowych. Troska rodziców o zapewnienie dziecku jak najlepszych warunków rozwoju zderza się często z troską o zapewnienie bytu. Generowanie dodatkowych zajęć dla dzieci przedszkolnych, nadmierne obciążanie rodziców zadaniami może przyczynić się do zwiększenia sytuacji stresowych u rodziców i negatywnym ich wpływie na dziecko. Takie sytuacje mogą powodować frustrację, złość, agresję. Lepiej więc ograniczyć wymagania lub zmienić ich formę, niż narażać dorosłych i dzieci na niepotrzebne nerwowe sytuacje.
O czym powinniśmy pamiętać…
Co możemy zrobić?
Możemy zaproponować rodzicom zabawy i działania, którymi zajmą dziecko, w toku codziennych zajęć. Poniższe propozycje nie zawsze sprawdzą się w każdym środowisku domowym. Wszystko zależy od sytuacji rodzinnej, charakteru rodziców i dzieci, chęci działania, świadomości rodziców o potrzebie wspierania rozwoju dziecka w danym obszarze. Powinniśmy pamiętać że zawsze warto zaproponować, nie powinniśmy jednak oczekiwać “sprawozdań” ze strony rodziców na temat zrealizowanych działań.
Back
CZYLI TO, CO MA ZNACZĄCY WPŁYW NA ROZWÓJ KAŻDEGO DZIECKA
4. SAMODZIELNOŚĆ
ASPEKTY SAMODZIELNOŚCI
Samodzielność praktycznaSamodzielnośc umysłowaSamodzielność społeczna
Lorem Ipsum
Back
5. PRZYKŁADY
PRZYKŁADY
Działamy! Przykłady 1. Ubieranie - manipulowanie, zapinanie guzików, zamków, naciąganie rajstop czy skarpetek (ćwiczenia palców, koordynacji, orientacji przestrzennej, umiejętności panowania nad własnym ciałem) 2. spożywanie posiłków - posługiwanie się łyżką, widelcem, krojenie (prawidłowe napięcie mięśniowe, ćwiczenia prawidłowego chwytu, koordynacji ruchowej, koncentrację uwagi, a przeżuwanie pokarmów stałych wspiera prawidłowy rozwój mowy). Ważne, aby przy posiłkach nie oglądać bajek i skupić się na świadomym kontrolowaniu czynności związanych z jedzeniem.
3, Przygotowywanie posiłków z dorosłymi - ugniatanie ciasta (napięcie mięśniowe oraz wzmacnianie palców), smarowanie blachy do ciasta, krojenie pod okiem osoby dorosłej, samodzielne smarowanie pieczywa, komponowanie kanapek. 4. W miarę możliwości - nawlekanie na sznureczki różnego typu makaronu, zabawa w “Kopciuszka” - segregowanie wymieszanych produktów np. kasza pęczak, fasolki o różnej wielkości, suchy groch lub ciecierzyca (koncentracja uwagi, cierpliwość, umiejętność klasyfikowania i przeliczania w dostępnym przez dziecko zakresie). 5. Samodzielne mycie się gąbką, samodzielne mycie zębów (dzieci młodsze pod nadzorem)
PRZYKŁADY
PRZYKŁADY
6. W miarę możliwości - zabawy z krochmalem, ugotowanym z mąki ziemniaczanej, w którym dzieci mogą mieszać ręką lub łyżką ( napięcie mięśniowe i koordynację), wyciągać zatopione plastikowe, drobne zabawki ( chwyt pęsetowy, napięcie mięśniowe, koordynacja), nakładanie krochmalu łyżką do małych pojemników, samodzielne mycie w misce z wodą wszystkich przedmiotów z krochmalu za pomocą dłoni, gąbki, szczoteczki lub pędzla.
PRZYKŁADY
7. Zabawy z lodem - mrożenie kostek lodu, wyciąganie ich z zimnego krochmalu, zabawy z kostkami lodu z wykorzystaniem szczypców lub łyżek - nabieranie ( sprawnośc manualna, stymulacja taktylna,integracja sensoryczna ). 8. W miarę możliwości - układanie w szafkach, samodzielne zwijanie skarpetek, wieszanie prania, składanie prania, wyciąganie prania z pralki, nauka zawiązywania butów, sznurowanie butów, układanie pościeli, rozkładanie talerzy, sztućców, nalewanie wody, (zaangażowane są wszystkie mięśnie ramion, stymulowany jest układ proprioceptywny, ).
PRZYKŁADY
MOTORYKA DUŻA 1. Samodzielne wchodzenie i schodzenie po schodach, młodsze dzieci z asekuracją ( wzmacnianie mięśni nóg, ruchy naprzemienne, uaktywnienie obu półkul mózgowych, koordynacja ruchowa, równowaga, planowanie ruchowe)2. Turlanie się, kołysanie w przód i tył na pupie, piętach, piłce, na boki na szeroko rozstawionych nogach, w siadzie skrzyżnym wprawianie tułowia w ruch wahadłowy i kolisty, ruchy wahadłowe głowy od barku do barku.
PRZYKŁADY
Zeskakiwanie na miękkie podłoże. Przeskakiwanie przez przeszkody - rozłożony pasek, skakankę,poduszkę itp. Bujanie się w kocu.W miarę możliwości - skakanie na skakance, w gumę. 3. Mocowanie się - dorosły z dzieckiem.4. Podnoszenie “ciężarów”- butelki z wodą, zakupy, podawanie zakupów w trakcie rozpakowywania. 5. Mycie podłogi mopem (przy wsparciu osoby dorosłej), odkurzanie, wycieranie kurzu ( ćwiczenia wzmacniające mięśnie całego ciała, koordynację, ruchy naprzemienne)
PRZYKŁADY
6. W miarę możliwości korzystanie z kąpieli w wannie ( woda stawia opór mięśniom, sprzyja rozluźnieniu) Jeżdżenie po mieszkaniu na poduszce lub na pupie, wykorzystując jako siłę napędową własne mięśnie. 7. Korzystanie ( w miarę możliwości z skakanki, gumy do skakania, rowerka, rolek itp).
Back
6. ZADANIE!
DZIĘKUJĘ, ŻE SPEDZIŁAS ZE MNĄ TROCHĘ CZASU. ZASTANÓW SIE TERAZ, JAKIE SPRZĘTY, NACZYNIA, PRODUKTY ZNAJDUJĄCE SIE W TWOIM DOMU, WYKORZYSTAŁABYŚ W FORMIE TERAPEUTYCZNEJ DLA DZIECKA , U KTÓREGO ZAUWAŻYŁAŚ: 1. PROBLEMY Z KONCENTRACJĄ2. PROBLEMY Z MOTORYKA MAŁĄ pamiętaj! wszystkie odpowiedzi są dobre! NAJWAŻNIEJSZA JEST KREATYWNOŚĆ!
Back
Propozycje dodatkowe dla rodziców i nauczycieli Załącznik nr 1 - “Pan Henio” Załącznik nr 2 - ZDOBYWAMY SPRAWNOŚĆ “MISTRZ DOMOWYCH OBOWIĄZKÓW”
TELEFON 505080954@ doradcametodycznykatowice@gmail.com
KONTAKT
DZIĘKUJĘ!