Full screen

Share

Show pages

Tajemniczy świat motyli
Barbara Ochmańska

Want to create interactive content? It’s easy in Genially!

Get started free

Tajemniczy świat motyli

wyszkow.metodyk

Created on May 2, 2020

Start designing with a free template

Discover more than 1500 professional designs like these:

Transcript

Tajemniczy świat motyli

Barbara Ochmańska

Posłuchaj tekstu i wykonaj kolejne zadania. Odpowiedz na pytanie pojawiające się na końcu bajki.

Obejrzyj film.

Poznaj przemianę gąsienicy w motyla.

Co lubi jeść gąsienica? Narysuj ulubione jedzenie gąsienicy.

11

10

Ułóż w odpowiedniej kolejności poszczególne etapy rozwoju motyla.

Zobacz, jakie zadania przygotowały dla ciebie kolorowe motyle.

Kliknij w ruchomego motyla i wykonaj ćwiczenie.

Budowa motyla

Poznaj wybrane motyle występujące w Polsce.

Policz, ile jest motyli na łące.

Przeczytaj wiersz "Motyl" Wandy Chotomskiej. Przy pomocy pisaka podkreśl w nim wszystkie czasowniki. Potem zapisz je w kolejności alfabetycznej w zeszycie.

Jednemu panu na skwerku motyl siadł na gazecie. A pan powiedział ponuro: - I po co to żyje na świecie? Ani to z pierza, ani z mięsa, z kwiatka na kwiatek się wałęsa, na kotlet to się nie nadaje, nie znosi tak jak kura jajek, choćbyś i w ulu go zamykał, nie da ci miodu do piernika, nie daje mleka tak jak krowy i jakiś taki - za kolorowy... A dwaj poeci, patrząc jak motyl skrzydła rozchyla, bardzo cichutkim szeptem szepnęli do motyla: - Gdyby nie było motyli, my byśmy cię wymyślili. I chronili przed tym panem, chronili!

Zakręć kołem. Przeczytaj wylosowane zdanie i napisz je z pamięci w zeszycie. Sprawdź poprawność zapisu i popraw ewentualne błędy. Usuń z koła napisane zdanie (eliminate) i wylosuj kolejne zdanie.

Kliknij w kolorowy pisak.

kolorowy

żółty

niebieski

duży

Połącz każdego motyla z odpowiednim przymiotnikiem.

Zielony

Odkoduj ukryty obrazek.

Gdzieś, kiedyś, żyła sobie pewna kobieta. Miała dobre serce i piękne włosy. Pewnego razu, w samym rogu okna swojego drewnianego domu, kobieta dostrzegła motyli kokon. Bardzo się ucieszyła, bo kochała motyle i radowała się, że niebawem kolejny z nich pojawi się na świecie, by cieszyć ludzkie oczy i serca. Każdego dnia rano, zaraz po odmówieniu krótkiego dziękczynienia za to, że nastał nowy dzień, kobieta biegła do okna, aby sprawdzić czy motyl już wyszedł z kokonu. Ale dni mijały i nic się nie zmieniało. Kobieta zaczęła się niepokoić. Może motyl umarł w tym kokonie? A może kokon od samego początku był pusty i niepotrzebnie robiła sobie nadzieję? Zrobiło jej się smutno. Delikatnie dotknęła kokonu palcem. Był taki dziwny w dotyku, niepodobny do niczego, co dotykała wcześniej. Westchnęła i zajęła się własnymi sprawami. Zastanawiała się, czy wyrzuć kokon, ale w wirze codziennych czynności całkowicie o nim zapomniała.

Bajka o motylu

Kilka dni później, przechodzące koło okna, uchwyciła kątem oka ruch. Kokon drżał lekko i pojawiło się w nim małe pęknięcie. Serce kobiety zatrzymało się na chwilę, a potem zacząłło bić bardzo szybko. Podeszła do okna. Z przejęciem i wzruszeniem obserwowała narodziny pięknego motyla. Trwało to długie minuty, a potem godziny. Pęknięcie powiększało się, aż do końca motyl zaczął się przez nie przeciskać. Już prawie połowa jego motylego ciała wydostała się z ciasnego, brzydkiego kokonu. Kobieta cieszyła się. ale nagle… nagle wszystko ustało. Motyl znieruchomiał, kokon znieruchomiał, a razem z tym całym światem znieruchomiał. Kobieta wstrzymała oddech. Pomyślała, że ​​przeciskanie się przez małą szczelinę w kokonie musi być ogromnie męczące. Biedny motyl, wydawał się u kresu sił. Tak, jakby zrobił tyle, ile mógł, dał z siebie wszystko, po czym zaprzestał wysiłku. Wyglądał biednie i mizernie, tak do połowy wysokości wysunięty z kokonu. Kobieta wystraszyła się, że nieszczęśnik gotów umrzeć od tej nierównej walki ...

Napisz w zeszycie, co mogło wydarzyć się dalej.

Przygotuj swój teatrzyk na kolanach, czyli Kamishibai o motylach.Pomoże ci w tym film pt. "Czy teatr można zmieścić w pudełku?"

Zrób swój teatrzyk Kamishibai o motylach. Poproś o pomoc mamę lub tatę. Przed wykonaniem butai obejrzyj film.

Pochwal się efektami swojej pracy.

Next page

genially options