Spowiedz szczera
Marz ena
Created on April 30, 2020
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
3 FUN FACTS ABOUT THE BICYCLE
Interactive Image
INTERACTIVE AUXILIARY SERVICES MAP V2
Interactive Image
WILDLIFE SIGNS
Interactive Image
HOMEMADE BIRDFOOD
Interactive Image
IDIA OF THE BENIN KINGDOM
Interactive Image
MAIN CAREER MAP
Interactive Image
EVENTS INDUSTRY RESILIENCE ROADMAP FOR A COVID-SAFE FUTURE
Interactive Image
Transcript
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Dziś chcę Wam powiedzieć jak wygląda spowiedź.
Teraz przejdźmy do konkretów. Jak się spowiadać?
Zanim przystąpimy do spowiedzi, dobrze jest przyjść do kościoła trochę wcześniej, by się pomodlić. Nie jest to czas na rachunek sumienia (powinniśmy go zrobić wcześniej), ale na modlitwę do Ducha św. o owocną spowiedź. Możesz też pomodlić się za księdza, u którego będziesz się spowiadał. Taka modlitwa może brzmieć na przykład tak: "Duchu święty, bądź ze mną, prowadź mnie. Spraw proszę, by ta spowiedź podobała się Tobie, by rzeczywiście odkryła moje serce przed Tobą i by wydała owoce nawrócenia w moim codziennym życiu"
Spowiedź zaczynamy od: "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, Amen". Witamy się z Księdzem: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" W tej części chodzi o to, by zacząć spowiedź w imię Boże, ale również by przywitać się z pośrednikiem, który będzie podawał nasze serce Panu Bogu do rozgrzeszenia.
Następnie powinniśmy powiedzieć coś o nas: Jestem uczniem klasy czwartej. Do spowiedzi przystępuje po raz pierwszy. Obraziłem Pana Boga następującymi grzechami. Gdy będziesz u kolejnej spowiedzi możesz powiedzieć: Jestem uczniem klasy.... u spowiedzi byłem ostatnio.....(podajesz, kiedy, np. dwa, trzy czy cztery tygodnie). Pokutę zadaną odprawiłem (lub nie).Żadnego grzechu nie zataiłem. Obraziłem Pana Boga następującymi grzechami. Ta informacja jest potrzebna księdzu po to, by zrozumieć kontekst naszych grzechów. Na przykład: zrozumiałe jest, że dziecko podczas spowiedzi może powiedzieć, że nie słuchał rodziców. Dziwne natomiast jest, gdy dorosły człowiek spowiada się z nieposłuszeństwa rodzicom.
UWAGA!!! Jeśli nie wypełniliśmy pokuty z poprzedniej spowiedzi, nie znaczy to, że nie możemy iść do spowiedzi. Oczywiście pokutę trzeba wypełnić, ale jeśli potrzebujemy iść do spowiedzi i przypomniało nam się, że jej nie odprawiliśmy i jednocześnie nie jesteśmy w stanie teraz tego zrobić, to mimo to, idźmy do spowiedzi. W takiej sytuacji warto powiedzieć spowiednikowi, że nie udało się odprawić pokuty. Dobrze jest podać powód. Jeżeli zdarzyło się tak, że zapomnieliśmy jaką pokutę otrzymaliśmy, to wtedy trzeba samemu nałożyć sobie jakieś zadośćuczynienie i powiedzieć księdzu na spowiedzi o tej sytuacji.
Po tym etapie następuje wyznanie grzechów. Jeżeli dla kogoś spisanie grzechów na kartce jest pomocne, to warto to zrobić, choć oczywiście nie jest to konieczne.
Jak wyznajemy grzechy? Wyznanie grzechów powinno być szczere i proste, tak, by spowiednik zrozumiał, o czym mowa. Przy okazji grzechów ciężkich należy podać ilość (jak wiele razy się to wydarzyło) i okoliczności. Nie należy mówić zbyt ogólnie. Na przykład: gdy ktoś mówi, że jego kontakt z Bogiem jest ograniczony to można to zrozumiem, że ktoś się nie modli i nie uczestniczy w niedzielnej Mszy św. lub że modli się tylko 10 min. Grzechy należy nazywać precyzyjnie, szczerze i prawdziwie. W spowiedzi potrzeba ogarnąć całokształt naszego życia i nie pozwolić, by grzech, który wydaje się nam szczególnie poważny, zgarnął całą spowiedź.
Nie bój się, że spowiednik padnie trupem z przerażenia i zgorszenia, gdy usłyszy Twój grzech. On już wiele takich spowiedzi słyszał.
Wyznanie grzechów kończy się prostą formułą: "Więcej grzechów nie pamiętam, serdecznie za wszystkie żałuję, proszę o pokutę i rozgrzeszenie" Tę formułę możemy oczywiście powiedzieć swoimi słowami. Ważne, by jej sens został zachowany. Po tym zdaniu ksiądz może powiedzieć do Ciebie parę słów nauki. Warto tego wysłuchać. Ksiądz możne również wtedy o coś dopytać. Jeśli nie rozumiesz czegoś, co mówi do Ciebie kapłan, również możesz zapytać. Pamiętaj: spowiedź ma nam pomóc. Nie spełniałaby swojej funcji, gdybyśmy odeszli od spowiedzi nie rozumiejąc, co powiedział do nas ksiądz.
Na koniec nauki jest nakładana pokuta. O pokucie więcej będzie na następnej lekcji, ale w dziś chcę Ci powiedzieć, żebyś zapamiętał pokutę, którą zadaje Ci ksiądz. Jeśli pokuta nie jest możliwa do wykonania, to nie bój się i powiedz, że nie jesteś w stanie tego wykonać. Można poprosić o zmianę lub porozmawiać z księdzem, co jest możliwe do zrobienia.
Po tym wszystkim przychodzi czas na rozgrzeszenie, czyli najważniejszy moment spowiedzi. Wsłuchaj się w słowa kapłana! Po rozgrzeszeniu ksiądz może powiedzieć, ale nie musi: "Wysławiajmy Pana, bo jest dobry" a wtedy odpowiadamy "Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki" Na koniec możemy usłyszeć: "Idź w pokoju, Twoje grzechy są odpuszczone"
Po skończonej spowiedzi warto się jeszcze chwilę pomodlić, dziękując Panu Jezusowi za ten sakrament, za to, że nas zanurzył w swojej miłości.