Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

USA

-potęga

gospodarcza świata

Zadanie

Kraj w pogułce

50 stanów...

Zadanie

Potęga gospodarcza świata

Przemysł

Dolina Krzemowa

Rolnictwo

Usługi

Marnowanie żywności

Co się stanie gdy superwulkan Yellowstone wybuchnie?

NA KONIEC

Wybierz formę swojej notatki do zeszytu(możesz przepisać ją w punktach lub w formie grafonotki) . Grafonotka znajduje się także na naszym blogu :)

Zapisz w zeszycie: Lekcja Temat: Stany Zjednoczone - potęga gospodarcza świata.

1. Stany Zjednoczone zajmują środkową część Ameryki Północnej2. Powierzchnia: 9,3 mln km2 (czwarte pod względem wielkości powierzchni państwo świata po Rosji, Kanadzie i Chinach). 3. Liczba ludności: 323,1 mln. (trzecie miejsce na świecie pod względem liczby mieszkańców po Chinach i Indiach)4. Rozmieszczenie ludności - nierównomierne - najwięcej ludzi zamieszkuje na północnym wschodzie kraju , w rejonie Wielkich Jezior, oraz na zachodnim wybrzeżu. Większość tych obszarów odznacza się nizinną rzeźbą terenu, łagodnym klimatem oraz wysokim rozwojem poziomu gospodarczego. 5. Stolica: Waszyngton

Państwo związkowe złożone z 50 stanów, w tym 48 tzw. stanów kontynentalnych oraz stanu Alaska – oddzielonego od pozostałych stanów kontynentalnych obszarem Kanady – i stanu Hawaje, położonego na archipelagu na Oceanie Spokojnym o tej samej nazwie.

Mam nadzieję, że pamiętasz, że w Ameryce występuje południkowy układ form rzeźby terenu. Spójrz na mapę w podręczniku na s. 140. Na podstawie mapy odpowiedz na pytania: 1. Jakie pasmo górskie znajduje się na zachodzie kraju, a jakie na wschodzie? 2. Gdzie znajdują się obszary nizinne? 3. Podaj nazwy przykładowych dwóch rzek, które przepływają przez ten kraj.

Stany Zjednoczone bywają nazywane światową potęgą gospodarczą ponieważ: - PKB tego kraju stanowi ok. 25% PKB świata - największy importer świata - drugi po Chinach największy eksporter - światowy lider pod względem zagranicznych inwestycji - czołowe miejsce w wydobyciu surowców - kapitał amerykański obecny niemal we wszystkich krajach świata

Cechy przemysłu USA: 1. Własna bogata baza surowcowa: węgiel kamienny i brunatny, rudy miedzi, ropa naftowa i gaz ziemny, srebro i złoto. 2. Nowoczesne technologie. 3. Bardzo duże zapotrzebowanie na ropę - USA są największym importerem tego surowca na świecie. 4. Przemysł wytwarza olbrzymie ilości produktów, nie tylko na terenie USA, ale także w wielu innych krajach, w których koszty produkcji są niższe.

Bardzo ważną rolę odgrywa przemysł high-tech (zaawansowanych technologii) tj: - przemysł kosmiczny - biotechnologia - przemysł elektroniczny - przemysł lotniczy To w USA powstał pierwszy na świecie ośrodek high-tech (technopolia) Dolina Krzemowa (nazwa nawiązuje do krzemu, który wykorzystywany jest na przykład w produkcji procesorów). Tu w Dolnie Krzemowej mieszczą się siedziby najbardziej znanych na świecie firm zaawansowanych technologii tj. Google, Apple, Intel, e-Bay, Facebook, HP

Cechy rolnictwa USA: 1. Największy producent i konsument żywności na świecie. 2. Wielkie farmy 3. Produkcja zróżnicowana przestrzennie - zobacz na mapę na s. 143 i wskaż, w której części państwa: - uprawia się: kukurydzę; warzywa i owoce - występują pastwiska Na rozwój rolnictwa wpływa: - żyzność gleb - klimat umiarkowany i podzwrotnikowy

Najważniejszą rolę odgrywają: - usługi telekomunikacyjne - edukacyjne - naukowo - badawcze - finansowe - transport (najdłuższa na świecie sieć linii kolejowych, dróg kołowych i rurociągów)

Jedzenie jest tanie i produkowane w ogromnej ilości. Dużą produkcję żywności umożliwiają: - mechanizacja i chemizacja rolnictwa - gatunki roślin wydajnych i odpornych na szkodniki, choroby (także rośliny modyfikowane genetycznie) - komputeryzacja i automatyzacja przetwórstwa Dużym problemem jest marnowanie żywności. Każdego roku marnuje się ok. 60 mln ton żywności.