Państwowe święta w maju
s.nowak
Created on April 29, 2020
More creations to inspire you
ANCIENT EGYPT
Interactive Image
PYRAMIDS OF GUIZA
Interactive Image
THANKSGIVING GENIALLY
Interactive Image
10 THINGS MORE LIKELY THAN DYING IN A PLANE CRASH
Interactive Image
AMAZON RAINFOREST
Interactive Image
THE HISTORY OF THE VIOLIN
Interactive Image
HACKING SCHOOL LIBRARIES
Interactive Image
Transcript
1 maja
Aby uczcić pracę ustalono, że dzień pierwszego maja będzie obchodzony jako Święto Pracy. Po raz pierwszy obchodzono je m. in. w Wielkiej Brytanii w 1899 r. W Polsce Święto Pracy stało się świętem państwowym od roku 1950. Pierwszego maja organizowano pochody uliczne. Zdjęcia z pochodów pierwszomajowych w Zielonej Górze 1975-1984 KLIK Zobacz na filmie jak obchodzono 1 Maja https://www.youtube.com/watch?v=HlkCs7ou8vA Tak w Warszawie obchodzono 1 maja w 2019r. KLIK Tego dnia obchodzimy również rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Hymn TUTAJ Motto „Zjednoczona w różnorodności” to motto Unii Europejskiej, którego po raz pierwszy użyto w 2000 r. Oznacza ono, że aby zapewnić pokój i dobrobyt oraz chronić bogactwo kultur, tradycji i języków w Europie, Europejczycy powinni działać wspólnie. Maskotka Maskotką dzieci w Unii Europejskiej jest Syriusz. Jej nazwa pochodzi od najjaśniejszej gwiazdy na niebie, która znajduje się w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa. Unijna maskotka zmienia swój strój i atrybuty w zależności od kraju, z którego pochodzi. Waluta Euro zostało wprowadzone 1 stycznia 1999 r. jako wirtualna waluta do celów płatności bezgotówkowych i rozliczeń rachunkowych. Banknoty i monety euro wprowadzono 1 stycznia 2002 r. Symbolem wspólnej waluty jest znak „€”. Oznacza on pierwszą literę słowa Europa, a jego kształt jest zainspirowany grecka literą epsilon, czym nawiązano do kolebki cywilizacji europejskiej. Dwie wyraźne poziome, równoległe linie mają odzwierciedlać stabilność waluty. Flaga Jednym z symboli UE jest flaga europejska - dwanaście nieodwracalnych złotych gwiazd rozłożonych w okręgu na lazurowym tle.
3 maja
Konstytucja 3 maja uchwalona została 3 maja 1791 roku. W tym roku obchodzimy 230. rocznicę jej uchwalenia. Dokument Tak wygląda strona tytułowa Konstytucji z 1791 r. Konstytucja 3 Maja co to jest? O konstytucji dowiesz z prezentacji. Poznasz tez jej autorów. TUTAJ Obraz Jana Matejki Obraz Jana Matejki powstał w setną rocznicę Konstytucji 3 Maja. Choć ostateczne prace nad nim zostały zakończone w październiku 1891 r., to już na obchody jubileuszowe można było zaprezentować go publicznie. Obecnie znajduje się w galerii Zamku Królewskiego w Warszawie. Wielki tłum wypełnił tego dnia ulicę świętojańską w Warszawie, będącą najkrótszą drogą z Zamku Królewskiego do kolegiaty św. Jana - kościoła parafialnego królewskiej siedziby."" Ten właśnie ""moment uchwycił mistrz Jan Matejko na obrazie namalowanym w 1891 r. Tutaj zobaczysz i dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o obrazie. TUTAJ Hymn W 2007 r. kompozytor Marian Waśkiewicz skomponował “Hymn Konstytucji 3 Maja” do słów Zofii Pietrzyk. WITAJ MAJOWA JUTRZENKO Posłuchaj TUTAJ Polska pieśń patriotyczna powstała w związku z uchwaleniem polskiej konstytucji z 3 maja 1791 roku, znana też jako: Mazurek 3 Maja. Słowa napisał Rajnold Suchodolski, nieznany jest kompozytor. Tekst początkowo znany był jako wiersz. Został napisany w czasie powstania listopadowego, którego Suchodolski był uczestnikiem. Melodia ma cechy stylizowanego mazurka. Hymn Polski Tutaj możesz zaśpiewać hymn Polski razem z chórem i orkiestrą. Słowa wyświetlają się podczas odtwarzania nagrania.TUTAJ Sprawdź czy znasz polskie symbole narodowe Quiz TUTAJ
2 maja
2 maja – Święto Flagi Państwowej wprowadzone na mocy ustawy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 20 lutego 2004 roku. Dlaczego flaga jest biało-czerwona? Barwy flagi zostały wzięte z herbu Królestwa Polskiego, którym był biały orzeł na czerwonej tarczy. Nie brakuje też legend na temat pochodzenia tych kolorów. Jedna z najpopularniejszych opowiada o Lechu, Czechu i Rusie. Lech - mityczny założyciel naszego narodu, miał zobaczyć pięknego białego orła na tle czerwonego zachodzącego słońca. Heraldycy dodają, że biel symbolizuje niepokalanie i uczciwość, zaś czerwień to odwaga i waleczność. Jak składać flagę? Jak powinniśmy składać flagę dowiesz się z filmiku TUTAJ Symbol Flaga jest - obok godła – naszym najwyższym symbolem narodowym. Jest symbolem wolnego i niepodległego państwa. Reprezentuje imię Polski poza jej granicami. Łączy Polaków w kraju i za granicą. Jest widocznym i wymownym znakiem naszych najcenniejszych wartości. Dekalog poszanowania flagi 1) Flagi nie należy deptać, ciąć i rwać na kawałki.Jeśli ktoś ma zużytą, zniszczoną flagę, to powinien ją dyskretnie spalić.2) Osobom prywatnym nie wolno wywieszać flagi państwowej z wizerunkiem Orła Białego i umieszczać jej na dachu.Flagi z wizerunkiem Orła Białego na czerwonej tarczy zarezerwowane są m.in. dla polskich przedstawicielstw za granicą, czy lotnisk cywilnych.3) Eksponowana na masztach, budynkach, czy balkonach flaga powinna być czysta,4) Jeśli wieszamy flagę pionowo, biały pas powinien być z lewej strony patrzących na nią ludzi5) Flagę wciągamy na maszt energicznie a opuszczamy powoli,6) Podczas wciągania flagi na maszt mężczyźni i chłopcy powinni zdjąć nakrycia głowy,7) Flaga państwowa ma pierwszeństwo przed innymi flagami. W przypadku prezentacji dwóch flag, flagę polską zawsze umieszczamy po prawej stronie, a w przypadku trzech – w środku.8) Na fladze nie można kłaść wieńców, kwiatów ani żadnych przedmiotów, zabronione jest również umieszczanie na niej wszelkiego rodzaju napisów, czy rysunków.9) Flagę należy schować przy niesprzyjającej pogodzie , by nie mokła, by nie sypał na nią śnieg, by nie targał nią zbyt silny wicher, 10) Podczas mocowania, eksponowania i ściągania flaga nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku , ani wody.
Zadania i łamigłówki
Zadanie 1 KLIK Zadanie 2 KLIK Zadanie 3 KLIK
Państwowe święta w maju
Podczas majowych świąt dorośli wywieszją flagę, a Ty możesz ją zrobić. Jak? A może TAK Jak zrobisz swoją flagę podaruj ją komuś.