Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Pszczoły

Rozruszajmy nasze ciała z pszczółką Mają

Wiersz W. Ścisłowskiego "Pszczoła"

Nad zieloną łąką lata złota pszczoła,nektar ją tu nęci, słońce ją tu woła, więc z kwiatka na kwiatek przelatuje sobie, aby człowiek później mógł jeść słodki miodek. Nad kwitnącą łąką lata mała pszczoła, nawet nie wie, ile pyłku zebrać zdoła!

Czy wiecie o czym był wiersz?

To jest PSZCZOŁA MIODNA.Żyje w lasach, łąkach, ogrodach oraz ulach. Pszczoły mają 6 nóg, 2 skrzydła i czułki. Na grzbiecie mają pasy jasno i ciemno brązowe. Żywią się nektarem i pyłkami kwiatowymi.

Rodzina pszczela tworzy rój, na którego czele stoi królowa matka. Matka w ulu jest tylko jedna- jest to największa pszczoła. Królowa składa jaja, z których następnie rozwijają się pszczoły robotnice i trutnie. Robotnice pozostają w ulu, trutnie po osiągnięciu odpowiedniego wieku udają się na trutowisko a do ula przylatują tylko na karmienie (same nie pobierają pokarmu). Robotnice mają różne role, w zależności od wieku.

Pszczela rodzina

Taniec pszczół:https://www.youtube.com/watch?v=9ldM4vtVEbI

Najmłodsze pracują w ulu. Sprzątają, wynoszą śmieci, czyszczą i polerują komórki plastrów, karmią larwy, zajmują się dojrzewaniem miodu, klimatyzacją ula, machając szybko skrzydełkami oraz budową plastrów za pomocą wydzielanego przez nie wosku. Starsze, zwane wywiadowczyniami, wyfruwają z ulu w celu odszukania najlepszych miejsc z nektarem. Po powrocie do ula przekazują swoim siostrom informacje o tych miejscach w specjalnym tańcu. Przynoszą do ulu nektar i wodę, a na odnóżach pyłek kwiatowy oraz karmią nim matkę, larwy i młode pszczoły

Czym zajmują się pszczoły?

Znajdź królową i powiedz czym różni się od innych pszczół.

Krótki filmik edukacyjny o pszczołach

Nie należy drażnić, ani dotykać pszczół bo mogą użądlić człowieka . Robią to tylko we własnej obronie- broniąc przy tym ula oraz własnej rodziny. Na użądlenia najlepszy jest okład z cebuli.

Czy pszczoły są groźne?

Chcąc odwiedzić pszczoły powinniśmy założyć specjalny strój ochronny.

Głównym zadaniem pszczół jest produkowanie miodu, który jest również ich pokarmem. Robią go na tyle dużo, że wystarcza również dla ludzi. Miód jest bardzo zdrowym pokarmem, stosujemy go często jako lekarstwo na przeziębienia.Spróbujcie jak smakuje miód i określcie jego smak i kolor.

Miód

Dziecko zamienia się w pszczólkę i lata po dywanie w rytm muzyki "Lot trzmiela" (poniżej). Na przerwe w muzyce wraca szybko do swojego ula ( możemy zanaczyć go taśmą na dywanie albo położyć poduszkę).

Zabawa ruchowa "Pszczółki do ula"

7. Jak smakuje miód?

6. Dlaczego ludzie kupują miód?

5. Kto jest najważniejszy w pszczelej rodzinie?

4. Gdzie mieszkają pszczoły?

3. Co jedzą pszczoły?

1. Jak wyglądają pszczoły?

2. Czy pszczoły gryzą?

Krótki quiz o pszczołach

Brawo! Dobra robota! Teraz usiądź wygodnie i oglądnij relację z prawdziwego ula!

Materiały: papier, żółty lub jasnobrazowy tusz lub farba, brązowy mazak lub cienkopis, opcjonalnie inne materiały plastyczne takie jak farby, kredki, papier kolorowy. Zastanów się co ma przedstawiać twój obrazek: ul z pszczołami, pszczoły w sadzie czy na kwietnej łące, podniebny taniec pszczół, itp. Następnie naszkicuj najważniejsze elementy. Weź żółty tusz lub farbę, jako stempelki wykorzystaj swoje palce. Odbij żółte palce na kartce. To będą pszczoły. Zrób ich od razu tyle ile ma być na pracy i pozostaw do wyschnięcia. Umyj ręce, a pracę pozostaw do wyschnięcia. Gdy pszczoły będą już suche, czarnym mazakiem lub cienkopisem narysuj im paski, skrzydełka, żądło, oczy i czułki. Dorysuj, domaluj lub doklej pozostałe elementy obrazka. Gotowe!

Praca plastyczna "Stempelek z palca"

Polecamy!

Do zobaczenia!