Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Teatr

Teatr to miejsce magiczne, w którym widzowie mogą doświadczać niezwykłej atmosfery i bliskości sztuki.

TEATR

To taki rodzaj teatru, w którym grają lalki poruszane przez aktorów – animatorów. Aktorzy użyczają lalkom swojego głosu. Często są niewidoczni, ponieważ stoją za specjalnym parawanem.

TEATR LALEK

W teatrze lalek rolę w spektaklach odgrywają lalki, poruszane przez aktorów. Najpopularniejszymi lalkami teatralnymi są: pacynka, kukiełka, marionetka.

Marionetka to lalka, którą aktor porusza, czyli animuje, od góry za pomocą nitek zawieszonych na specjalnym krzyżaku. Nitki te są przymocowane do elementów lalki. Każda nitka porusza inną częścią lalki. Lalki występują też w teatrze cieni. Są to lalki płaskie.

Marionetka

To lalka zakładana na dłoń i poruszana palcami aktora. Są też duże pacynki. Aktor wkłada dłoń w głowę takiej pacynki, odpowiednio porusza ustami lalki, jej czołem, nosem (wtedy pacynka robi miny) i naśladuje mowę.

Pacynka

To lalka teatralna osadzona na kiju. Proste kukiełki machają nogami i rękami. Są też takie, do których rąk są przymocowane sztywne druty. Wówczas aktor - lalkarz tak porusza drutami, aby lalka mogła wykonywać różne gesty, np. łapać się za głowę, pomachać do kogoś lub komuś pogrozić.

Kukiełka

Dziękuję :)