Full screen

Share

Słowniczek 
Źródła 
sprawdź, jakie treści ukryły się pod numerkami 
Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

1

2

3

4

5

6

7

8

sprawdź, jakie treści ukryły się pod numerkami

Źródła

Grafika : https://catholic-link.org/trouble-understanding-the-mass-heres-a-simple-explanation/ Trouble Understanding the Mass? Here's a simple explanation (Part 1)The Mass i s the sacrifice of Christ. He offered himself once and forever on the cross. It is the Center of our Christian life and the thanks...Catholic Linkdiecezja radomska. diecezja świdnicka Tekst za http://www.dominik.krakow.pl/NUMERY/2012/26/poczta.html Małopolska Agencja ReklamowaLiturgia Słowa jest częścią Mszy św., w której słuchamy słowa Bożego i staramy się na nie odpowiedzieć. W pierwszym czytaniu, które najczęściej jest...Dominik

Słowniczek

9

W pierwszym czytaniu, które najczęściej jest zaczerpnięte ze Starego Testamentu, mówi do nas Pan Bóg. Jego słowa najczęściej czyta lektor. Na końcu czytania słyszymy: „Oto słowo Boże”. Wszyscy odpowiadamy: „Bogu niech będą dzięki”.

Następnie śpiewamy psalm responsoryjny. Śpiewa go przeważnie osoba zwana kantorem, zdarza się, że wykonuje go schola. Wszyscy włączamy się w śpiew refrenu. Ma nam pomóc w przeżywaniu usłyszanego słowa i dziękowaniu za nie.

Czytanie z Nowego Testamentu jest tak dobrane, żeby dopełniało przesłanie całej liturgii Słowa a zwłaszcza Ewangelii. w myśl zasady Św. Augustyna: Nowy (Testament) w Starym (Testamencie) się zawiera, Stary w Nowym się wyjaśnia.

Po drugim czytaniu radośnie śpiewamy „Alleluja”, co moglibyśmy tłumaczyć: „Wychwalajcie Pana!”, „Wychwalajcie Go za wielkie czyny!” W czasie Wielkiego Postu śpiew „Alleluja” zastępujemy słowami „Chwała Tobie słowo Boże” lub „Chwała Tobie Królu wieków”. W tym momencie wstajemy, ponieważ ten uroczysty śpiew przygotowuje nas do najważniejszego czytania – Ewangelii.

Ewangelię może czytać tylko kapłan lub diakon. Na początku czytający przypomina wszystkim o obecności Bożej słowami: „Pan z wami”. Na to wezwanie odpowiadamy: „I z duchem twoim”. Po wezwaniu: „Słowa Ewangelii według świętego...” odpowiadamy: „Chwała Tobie Panie” i czynimy znak krzyża na czole, ustach i na sercu. To oznacza, że pragniemy o słowie Bożym pamiętać, mówić o nim i nosić je w sercu. Na zakończenie czytania kapłan mówi: „Oto słowo Pańskie”, a my odpowiadamy: „Chwała Tobie Chryste”.

W homilii kapłan wyjaśnia słowo Boże, którego wysłuchaliśmy w czytaniach, pomaga nam zrozumieć je i żyć nim na co dzień. Kazanie może dotyczyć jakiejś uroczystości lub święta, jest ono okolicznościowe.

Po homilii następuje wyznanie wiary. Łącząc się ze wszystkimi chrześcijanami na całym świecie wyznajemy uroczyście, w co wierzymy. Jest to nasza odpowiedź na usłyszane Słowo Boże. Wiarę wyznajemy w postawie stojącej

Liturgię Słowa kończy modlitwa wiernych, nazywana także modlitwą powszechną. Modlimy się wówczas za wszystkich – Kościół, rządzących, cierpiących, parafię, misje, zmarłych. Intencje są różne, możemy też dodać swoje. Po przeczytanej intencję lektor kończy słowami : "Ciebie prosimy ..." A my odpowiadamy: "Wysłuchaj nas Panie ".

Wykonaj ćwiczenia str. 83 zad. 1 i 2 str. 84 ciąg dalszy zadania 2 i zad. 3

Show interactive elements