Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

Strefy klimatyczne i krajobrazowe

start

by Agnieszka Siwek

Meta

Strefa klimatów zwrotnikowychW Azji Południowo-Wschodniej występują letnie, obfite deszcze monsunowe (strefa wiecznie zielonych lasów monsunowych).

Klimat umiarkowany - strefa lasów liściastych i mieszanych oraz stepówStrefa umiarkowana – skrócona nazwa strefy klimatów umiarkowanych, Pod wpływem ciepłych prądów morskich granice strefy klimatycznej oddalają się od równika, a pod wpływem zimnych prądów i w głębi rozległych kontynentów są przesunięte dalej od biegunów geograficznych. Dzieli się na strefę klimatów umiarkowanych chłodnych (np. Półwysep Skandynawski, Syberia, północna Kanada). Stepy to formacja niskich traw np. w Azji i Ameryce Północnej (preria) oraz Południowej (argentyńska pampa)

Strefa klimatów umiarkowanych chłodnych- krajobraz tajgi (lasów iglastych)W tym klimacie występują gęste, iglaste lasy tajgi z takimi gatunkami drzew jak: modrzew, jodła, sosna, świerk. Temperatury średnie wynoszą od 0 do 10 stopni, opady są niewielkie, szczególnie w głębi kontynentu (np. w Rosji).

Strefa klimatów równikowych - klimat podrównikowy (strefa sawanny)Oddalając się od równika zmniejsza się też roczna suma opadów i ich rozkład w ciągu roku. Na równiku nie ma wyraźnej pory bezdeszczowej (codziennie padają tutaj tzw. deszcze zenitalne), dalej od równika pora deszczowa ograniczona jest do kilku miesięcy. Są to obszary porośnięte sawanną (klimat podrównikowy).Charakterystyczne dla niego są sawanny - formacja trawiasta z pojedynczymi drzewami np. baobab.

Strefa klimatów okołobiegunowychStrefa ta charakteryzuje się średnimi temperaturami w najcieplejszym miesiącu poniżej 10 °C, opady występują w postaci śniegu. Dzieli się na klimat subpolarny i klimat polarny. Na terenach lądowych nie pokryte lodem wykształca się tundra. Strefa subpolarna znajduje się głównie na północy Europy i Ameryki Północnej. Opady są tam znikome, lata krótkie i chłodne, a zimy mroźne, długie i siarczyste.

Strefa klimatów równikowych - wilgotne lasy równikoweObejmuje obszary wzdłuż równika, do mniej więcej obu Zwrotników. średnia temperatura wszystkich miesięcy przekracza 20 °C. Roczne amplitudy temperatur są niewielkie, wzrastają do 5 °C-10 °C idąc na północ i na południe od równika. Rosną tu bujne, wilgotne lasy równikowe.

Strefa klimatów podzwrotnikowychTemperatury powietrza wahają się w granicach 24°C - 28°C. Lato jest ciepłe, a nawet upalne. Mimo wysokich temperatur w okresie letnim temperatura wody pozostaje stosunkowo niska, nie padają deszcze, często za to występują mgły. Są to obszary basenu Morza Śródziemnego (np. Grecja, Włochy, Hiszpania) z roślinnością twardolistną - makią śródziemnomorską.

Strefa klimatów zwrotnikowych - strefa pustyń i półpustyńObejmuje obszary kuli ziemskiej w okolicach obu zwrotników. Średnie roczne temperatury w tej strefie przekraczają 20 °C, ale średnie miesięczne są bardziej zróżnicowane w ciągu roku niż w klimacie równikowym: temperatura najchłodniejszego miesiąca może wynosić od 10 do 20 °C natomiast temperatury najcieplejszego miesiąca są wyższe niż we wszystkich pozostałych strefach (często przekraczają 30 do 35°C). Mogą wystąpić duże różnice temperatur w ciągu doby (nawet do 50°C) oraz bardzo małe opady (do 10mm rocznie).

Wyróżnia się: - klimat morski (wilgotny, co wynika z bliskości morza lub oceanu), - klimat lądowy - kontynentalny (suchy, w głębi lądów), - klimat górski (im wyżej, tym więcej opadów i niższa temperatura).

Wyróżnia się krajobraz miejski, rolniczy i przemysłowy wynikający z działalności człowieka.

Temat: Strefy klimatyczne i krajobrazowe Zapoznaj się ze wszystkimi informacjami ujętymi w prezentacji, zapisz temat lekcji w zeszycie oraz to, co zaznaczone pogrubioną czcionką. Strefy klimatyczne – obszary o podobnych cechach klimatu, układające się w pasy.

  1. Podział Ziemi na strefy klimatyczne – podręcznik str. 108 (podziału Ziemi na strefy klimatyczne i krajobrazowe trzeba się nauczyć).
  2. Typy klimatu: klimat górski, klimat morski, klimat lądowy (kontynentalny), str. 109
  3. Strefy krajobrazowe (str. 110-mapa) – obszary o charakterystycznej roślinności, zależne od klimatu
  4. Infografika str. 111 – Układ stref klimatycznych i krajobrazowych. WAŻNE: (nie przepisuj, to trzeba zapamiętać)- od północy: klimat okołobiegunowy (polarny– pustynie lodowe, subpolarny - mchy i porosty tzw. tundra, noc i dzień polarny),- klimat umiarkowany chłodny - tajga (las iglasty),- klimat umiarkowany ciepły – lasy liściaste i mieszane, stepy (4 pory roku),- klimat podzwrotnikowy – roślinność śródziemnomorska, twardolistna makia, suche gorące lato, opady głównie zimą,- klimat zwrotnikowy suchy – pustynie, bardzo gorąco i mało opadów,- klimat zwrotnikowy wilgotny – lasy monsunowe,- klimat podrównikowy – sawanna (pora sucha i deszczowa),- klimat równikowy – wilgotne lasy równikowe (bardzo gorąco i wilgotno).
  5. Krajobrazy rolnicze, miejskie i przemysłowe (o tym mówiliśmy w I semestrze)
  6. Dla klas z ćwiczeniami:Praca na lekcji: Zad. 1 str. 65 oraz 4,5,6 str. 66 Zeszyt ćwiczeń. Chętni robią także zad. 2 i 3.
  7. Dla klas bez ćwiczeń - karta pracy

Praca na lekcji: Zad. 1 str. 65 oraz 4,5,6 str. 66 Zeszyt ćwiczeń. Chętni robią także zad. 2 i 3. Dla klas bez zeszytu ćwiczeń: skechnotka poniżej

Czas na zadania

Quizizz