Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

"Trudno było się nie przejąć, jak się do dzieci strzelało".

Murale

Odznaczenia

Wspomnienia

Życiorys

Quiz

Książki dla dzieci

Irena Sendlerowa

Irena Sendlerowa zwana Dobrą Wróżką.

110 rocznica urodzin

Wystawa

Murale poświęcone Irenie Sendlerowej.

Irena Stanisława Sendlerowa - 1910 - 2008 z domu Krzyżanowska, ps. „Jolanta” – polska działaczka społeczna i charytatywna, w czasie II wojny światowej była kierowniczką referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj ("Żegoty"). Odznaczona została Orderem Orła Białego oraz Orderem Uśmiechu. Od początku okupacji niemieckiej zaangażowała się w niesienie pomocy Żydom. W październiku 1943 roku została aresztowana przez Gestapo, jednak "Żegocie" udało się ją uwolnić. Wczaie powstania warszawskiego była sanitariuszką w jednym z powstańczych punktów sanitarnych na Mokotowie. Po wojnie pracowała w opiece społecznej, administracji państwowej i średnim szkolnictwie medycznym. Przez długie lata jej działalność była nieznana. Około 2000 roku Irenę Sendlerową spopularyzowała grupa teatralna z amerykańskiej szkoły średniej W latach 2007 i 2008 została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. Na podstawie życia Ireny Sendlerowej nakecono film pt. "Dzieci Ireny Sendlerowej". Irena Sendlerowa to jedna z najwybitniejszych postaci XX wieku.

Renata Piątkowska "Wszystkie moje mamy". "Wszystkie moje mamy" to opowieść żydowskiego chłopca o okrutnym, złym świecie, w którym przyszło mu żyć w czasie Holokaustu. Szymek spotkał też dobrych ludzi, ratowali go, próbowali ukoić jego strach, rozpacz i przerażenie. Dobrzy ludzie, to światło w czasach pogardy. Autorka nie zapomina o Irenie Sendlerowej, która kierowała akcją Żegoty ratowania żydowskich dzieci. Wrażliwość z jaką Renata Piątkowska pokazuje zło i dobro sprawia, że możemy bezpiecznie oddać tę książkę w ręce dzieci. Ewa Nowak „Czytam sobie. Kto uratował jedno życie... Historia Ireny Sendlerowej”. To trzeci poziom nauki czytania w ramach serii Czytam sobie. Kiedy Niemcy zbudowali w Warszawie getto dla osób pochodzenia żydowskiego, Irena Sendlerowa zaangażowała się w pomoc jego mieszkańcom. Podczas powstania warszawskiego również narażała swoje życie jako sanitariuszka, a po wojnie pracowała w opiece społecznej i uczyła w szkołach medycznych. Anna Czerwińska-Rydel "Listy w butelce". Książka została wydana w 2018 roku. Był to Rok Ireny Sendlerowej. Pewnego dnia 1941 roku siostra Jolanta zrozumiała, że to, co robi dla zamkniętych w getcie przyjaciół, nie wystarczy, aby ich ocalić. "Będę pomagać inaczej", postanawia i narażając życie swoje i ogromnej siatki ludzi, którzy myślą jak ona, codziennie ratuje kilkoro dzieci. Lista ich imion, umieszczona w zwykłej butelce po mleku, którą Jolanta zakopuje pewnego dnia pod jabłonką, liczy ... niemal dwa i pół tysiąca dzieci!

Odznaczenia przyznane Irenie Sendlerowej.

  • Order Uśmiechu - 2007 r.
  • Order Orła Białego - 2003 r.
  • Order Ecce Homo - 2002 r.
  • Krzyż Komandroski z Gwiazdą Orderu Polski - 2001 r.
  • Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski - 1996 r.
  • Medal Sprawiedliwej Wśród Narodó Świata - 1965 r.
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - 1963 r.
  • Złoty Krzyż Zasługi - 1947 r.

15 lutego 2020 roku minęła 110 rocznica urodzin Ireny Sendlerowej. Stała się ona symbolem odawgi i sprawiedliwości. Udzielała pomocy wszystkim potrzebującym bez względu na wyznanie religijne. Dla mnie jest "Dobrą Wróżką i Matką", ponieważ w trakcie II wojny światowej uratowała ok. 2,5 tysiąca żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uważam, że jest to kobieta godna do naśladowania i stanowi wzór dla wielu współczesnych matek