Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

maria guzelak-robaszkiewicz

START

Klasy piąte

Bogowie greccy

lekcja 1.

kryteria sukcesu1. znam definicję pojęcia "mit" i "mitologia".2. czytam ze zrozumieniem tekst jana parandowskiego "na olimpie".3. słucham audycji radiowej, opowiadającej o starożytnych greckich bogach.

temat lekcji: z wizytą na olimpie.

zapisz

Mieszkańcy starożytnej Grecji wierzyli, że górę Olimp zamieszkują bogowie, z których każdy zajmuje się inną dziedziną życia. Dlatego też greckie bóstwa darzone były ogromnym szacunkiem, wznoszono do nich modlitwy, a także składano im ofiary.Musicie wiedzieć, że Grecy uwielbiali opowiadać sobie o burzliwym życiu bogów greckich, którzy nie zawsze postępowali w sposób właściwy. Co prawda, byli oni wszechmocni i nieśmiertelni, ale - podobnie jak ludzie - popełniali błędy i ulegali uczuciom.

Mit i mitologia

przeczytaj

  • Mity opisywały historie bogów obdarzonych ludzkimi cechami, często wadami i przywarami (antropomorfizowanych).
  • Mity opowiadały o herosach i legendarnych bohaterach.
  • Mity są źródłem frazeologizmów oraz motywów obecnych w kulturze, inspiracją dla artystów.
  • Mity mówiły o początkach świata i człowieka.
  • Mity stanowiły element religii, były podstawą kultu, kształtowały wizję świata.
  • Mity były wyrazem ludzkich marzeń, pragnień i przeżyć.
  • Mity tłumaczyły zjawiska przyrody, pomagały zrozumieć i uporządkować świat.

Mit i mitologia

przeczytaj

zapisz w zeszycie

Mity to dawno powstałe opowieści (pierwotnie przekazywane ustnie), wyrażające wierzenia danej społeczności, na przykład starożytnych Greków, Rzymian, Egipcjan, Słowian. Opowiadają o powstaniu świata, stworzeniu człowieka, pochodzeniu i czynach bogów oraz wielkich bohaterów. Podobnie jak baśnie czy legendy, mity zawierają elementy fantastyczne (nieprawdopodobne zdarzenia, bohaterowie o niezwykłych właściwościach). Zbiór mitów nazywamy mitologią.

przeczytaj tekst

Kliknij okładkę książki i przeczytaj tekst Jana Parandowskiego "Na Olimpie".

  • Jak nazywało się wino olimpijskie?
  • Wymień niezwykłe cechy i umiejętności greckich bogów.
  • Jak nazywała się góra, na której mieszkali bogowie?
  • Jak nazywa się ulubiony pokarm bogów?

Odpowiedz na pytania. Odpowiedzi zapisz w zeszycie. Kliknij w obrazki, by sprawdzić odpowiedzi.

zapisz w zeszycie

+ info

Kliknij napis poniżej i wysłuchaj krótkiej audycji radiowej dotyczącej świata starożytnych greckich bogów.

Świat starożytnych greckich bogów

posłuchaj

lekcja 2.

kryteria sukcesu1. potrafię w kilku zdaniach opowiedzieć o greckich bogach i wymienić ich atrybuty.

temat lekcji: Bogowie greccy

zapisz

Na następnych stronach znajdziesz sylwetki greckich bogów. Każdy z nich miał swoją dziedzinę władzy oraz charakterystyczny dla niego atrybut.

Najważniejszy bóg na Olimpie. Był najmłodszym synem tytana Kronosa i Rei. Jego symbolem władzy jest piorun, którym rzucał w śmiertelników. Był opiekunem praw, posłów i przybyszy proszących o pomoc. Jego dziećmi byli między innymi Ares, Atena, Apollo, Artemida, Hermes, Dionizos i Herkules.

Zeus (Dzeus)

przeczytaj

Brat Zeusa. Najwyższy władca mórz i oceanów. W mitologii rzymskiej nazywano go Neptunem. Jego atrybutem i symbolem władzy jest trójząb, stworzony przez cyklopów. Był patronem żeglarzy i rybaków. Jego żona to Amfitryta, bogini i królowa mórz.

Posejdon

przeczytaj

Brat Zeusa i Posejdona. Był bogiem świata podziemnego i rządził krainą umarłych. Przedstawiany jest z berłem i kluczami, nosił na głowie hełm jako koronę. Miał trzygłowego psa o imieniu Cerber, pilnującego wejścia do królestwa zmarłych. Jego żoną była Persefona (Kora), córka Demeter.

Hades

przeczytaj

Małżonka Zeusa, córka Kronosa i Rei. Bogini małżeństwa, macierzyństwa i rodziny. Atrybuty Hery to paw oraz owoc granatu. Była matką Aresa i Hefajstosa. Jej rzymskie imię to Junona.

Hera

przeczytaj

Córka Kronosa i Rei. Bogini płodności, urodzaju i rolnictwa. W mitologii rzymskiej nazywano ją Ceres. Była matką Kory (Persefony). Według mitu to ona jest odpowiedzialna za stworzenie pór roku. Jej atrybutami są: wieniec kłosów na głowie, sierp, pochodnia i kosz owoców

Demeter

przeczytaj

Najstarsza córka Kronosa i Rei. W mitologii rzymskiej nosiła imię Westa. Nie miała męża ani potomstwa. Była boginią domowego ogniska i nowożeńców. Jej atrybutami są pochodnia oraz ognisko.

Hestia

przeczytaj

Tytan słońca, źródła światła i życia, był opiekunem przysiąg oraz zmysłu wzroku. Należał do drugiego pokolenia tytanów - syn tytana Hyperiona i tytanidy Tei, brat Selene i Eos. W sztuce Heliosa przedstawiano jako pięknego mężczyznę w sile wieku, często z aureolą lub w swoim złotym rydwanie.

Helios

przeczytaj

Syn Zeusa i Mai. Bóg dróg, podróżnych, kupców, pasterzy, złodziei, posłaniec bogów. Był wysłańcem i ambasadorem Zeusa. Atrybutami Hermesa są: kaduceusz (laska), podróżny kapelusz ze skrzydłami – petasos. Jego atrybutem były też sandały ze skrzydłami, dzięki którym przemieszczał się z miejsca na miejsce.

Hermes

przeczytaj

Córka Zeusa. Według mitu wyskoczyła z jego głowy. Była boginią mądrości i sprawiedliwej wojny. Uważano ją za opiekunkę miast. Jej rzymskim odpowiednikiem była Minerwa. Atrybuty Ateny to włócznia, tarcza i sowa.

Atena

przeczytaj

Syn Zeusa i Hery. Bóg krwawej, nieuzasadnionej wojny. Kult Aresa nie był powszechny, bo Grecy woleli mądrą i sprawiedliwą Atenę. Aresa otaczano jednak wielką czcią w Sparcie, mieście wojowników. Odpowiednikiem Aresa w mitologii rzymskiej jest Mars. Jego atrybuty to miecz i włócznia.

Ares

przeczytaj

Syn Zeusa i Hery, boski kowal. Opiekun rzemiosł. Wykuł berło i pioruny Zeusa, zbroję Achillesa, wóz Heliosa i strzały Erosa. Uważany za pana żywiołu ognia, boga metalu i metalurgii. Przez Rzymian czczony pod imieniem Wulkan. Mąż Afrodyty. Jego atrybutami są młot i kowadło.

Hefajstos

przeczytaj

Bogini miłości i piękna. Według mitologii najpiękniejsza z bogiń. Wyłoniła się podobno z morskiej piany. Utożsamiana z rzymską boginią Wenus. Była żoną Hefajstosa, nie uważano ich jednak za szczęśliwe małżeństwo. Atrybutami Afrodyty były rydwan zaprzężone w gołębie, róża oraz mirt.

Afrodyta

przeczytaj

Syn Zeusa i Leto, bliźniaczy brat Artemidy. Był bogiem muzyki, sztuki i poezji oraz zdrowia i wróżb. Przewodniczył dziewięciu muzom. Jego atrybutem była lira, a jego siedzibą Parnas. Przyprawił królowi Midasowi ośle uszy w zemście za werdykt w pojedynku między Marsjaszem a Apollinem.

Apollo

przeczytaj

Bliźniacza siostra Apollina. Bogini łowów, polowania, łucznictwa, dzikiej przyrody, lasów, Księżyca, czystości. Na wielu rzeźbach i obrazach przedstawia się ją z jeleniami lub w lesie. Jej rzymską odpowiedniczką była Diana. Atrybuty Artemidy to łuk i strzały.

Artemida

przeczytaj

Bóg wina, winorośli, dzikiej natury i płodności. Syn Zeusa i śmiertelnej kobiety Semele. Na cześć Dionizosa odbywały się Dionizje. Przedstawiany był jako brodaty mężczyzna, później nagi młodzieniec z wieńcem na głowie, pucharem i tyrsem, na rydwanie zaprzężonym w pantery.

Dionizos

przeczytaj

Dopasuj do ilustracji przedstawiających bogów ich opisy oraz atrybuty.

Wykonaj ćwiczenie.

Ćwiczenie

lekcja 3.

kryteria sukcesu1. tworzę tabelkę, w której dopasowuję do danego boga jego dziedzinę i atrybuty.

temat lekcji: o jakim bogu greckim mowa?

zapisz

Kliknij zdjęcie obok, by móc zagrać w grę i odgadnąć imiona greckich bogów na podstawie podanycb wskazówek. Powodzenia!

Pora na grę :)

Ćwiczenie

Wykonaj tabelę, w której zawrzesz informacje na temat poszczególnych bogów greckich oraz posiadanych przez nich atrybutów. możesz wydrukować tabelkę z załącznika w e-dzienniku.

zapisz

Jeśli chcesz jeszcze poćwiczyć, oto spora porcja mitologicznej rozrywki :) Kliknij obrazki, by przenieść się do ćwiczeń.

Ćwiczenia interaktywne

ćwiczenia

Dziękuję!