Want to make creations as awesome as this one?

More creations to inspire you

Transcript

Pax

Sara Pennypacker

Fascynująca opowieść o chłopcu i jego lisie (lub lisie i jego chłopcu)

"Możesz być sam.Ale nie będziesz samotny"

Powieść o drogach, które przemierzamy, czy nam się to to podoba, czy też nie...

1

2

3

4

5

6

7

8

Nie masz powieści? Nie zdążyłeś przeczytać? Sięgnij po fragmenty, które dla Ciebie przygotowałam >>> TU.

Dzieńdoberek:) Zapraszam Cię do krainy Paxa. Każda lekcja to osobny numerek. Każdy numerek to kolejna przygoda. Każda przygoda to wyzwanie. Podążaj... niech ten czas okaże się wartościowy

Wojna wyzwala losy głównych bohaterów, determinuje ich indywidualne podróże. Kartę do pracy znajdziesz >>> TU W >>> TYM miejscu możesz przeczytać wywiad z autorką, omawia kilka ważnych kwestii m. in.* problem wojny. Wywiad możesz przeczytać w oryginale (po angielsku) lub w tłumaczeniu. * m. in. skrót od wyrażenia między innymi

A gdyby tak zmienić bieg wydarzeń? W tym miejscu możecie rozpocząć grupowe działania i wspólnie przedyskutować wypełnienie drzewkowej notatki. Jest taka choroba, która czasami dopada lisy. Sprawia, że przestają być sobą i atakują obcych. Wojna to taka choroba, tylko u ludzi. (...) Tam, gdzie żyłem z ludźmi, kiedyś przyszła wojna. Wszystko zostało zniszczone. Wszędzie był ogień. Śmierć dosięgnęła nie tylko zarażonych wojną dorosłych samców, ale też dzieci, matki, stare osobniki ich własnego gatunku. Wszystkie zwierzęta. Ludzie zarażeni tą chorobą niszczą wszystko na swojej drodze. [Opowieść szarego lisa] Jak potoczyłyby się losy chłopca i lisa, gdyby miał odwagę przeciwstawić się ojcu? Oto pierwsze grupowe zadanie, jednak kopię notatki z wspólnej pracy powinieneś zostawić także sobie. Wykorzystajcie kartę pracy dostępną >>> TU i rozpatrzcie możliwe rozwiązania ewentualnej niesubordynacji.

Tu zaczyna się Wasza praca w grupach. Stwórzcie zespoły (3- 4 osobowe). Następnie zdecydujcie się, czy Wasza praca przedstawi drogę, którą odbył chłopiec, czy może tę, którą przemierzył lis? Kolejnym krokiem jest oswojenie się z myślą, że przyjdzie Wam napisać scenariusz- składający się z 5 scen. Jak to zrobić? Podpowie Wam filmik.

Przed Wami kolejne zadanie do opracowania w grupie. Pora na napisanie recenzji. Przypominam - świetną rysnotką autorstwa pani Sylwii Oszczyk - na co należy zwrócić uwagę. Macie trudność z przygotowaniem własnej pracy? Wczytajcie się w recenzję opracowaną dla wydawnictwa IU*VI, która opublikowała powieść Sary Pennypacker. Może Was zainspiruje? Dostępna >>> TU.

Scenariusz napisany? Zatem pora na ożywienie go :) Każdą z 5 scen, zgodnie z opisanymi w scenariuszu wskazówkami, należy przełożyć na obrazek (filmowy kadr na taśmie filmowej, pobierz ją >>> TU). Pamiętaj też, żeby w jednym okienku przygotować tytuł, w kolejnym oznaczyć Was jako twórców, a w ostatnim zaznaczyć KONIEC). Taśma filmowa, złożona z 8 okienek - tak, należy je skleić - powinna mieć swoją premierę w telewizji. Odbiornik do pobrania >>> TU. Jak połączyć jedno z drugim? Rozcinamy boki telewizora i przeplatamy przez niego taśmę filmową. Następnie całość nagrywamy na telefonie, a filmik przesyłamy do mnie.

Nawiązania Jeśli masz możliwość dotarcia do ekranizacji losów Małego Księcia, bohatera opowiastki autorstwa Antoine de Saint- Exuperego, skorzystaj z tej szansy. Zerknij na musical z 1974 roku lub na film animowany z 2015 roku. Ich zajawki możesz podejrzeć poniżej. Może uda Ci się znaleźć analogie pomiędzy tekstami kultury?

W tym miejscu możesz poznać inne lisie historie, które mogą uzupełnić opowieść nakreśloną przez autorkę Sarę Pannypacker >>> TU i TU.

Chwilowe osłabienie nastroju? Możesz pobrać kolorowankę, odprężyć się i zebrać myśli >>> TU. Obrazek zaczerpnięty z "Mandale. Kolorowanki dla dorosłych".

Zanim pójdziesz dalej, zadaj sobie kilka pytań...

Miejsca akcji

Czas akcji

Postaci

Temat

W ilu przestrzeniach, i jakich, toczy się akcja? Pamiętasz? Czy znasz kraj lub miasto wydarzeń?

O czym jest ta powieść? Jakie główne tematy porusza?

W jakim czasie, kiedy, mają miejsce zdarzenia?

Ilu, istotnych dla toku wydarzeń, bohaterów wymienisz?

Treść i zakres wyrazu

Treść wyrazu- to znaczenie wyrazu, na które składają się jego cechy.Zakres wyrazu- to zasięg wyrazu, który obejmuje jego znaczenia. np. wyraz PIES ma szeroki zakres, ale ubogą treść wyraz JAMNIK ma wąski zakres, ale bogatą treść

Kliknij w link, a odniesie Cię on do stronye- podręcznika. Tam zapoznaj się z informacjami dotyczącymi Skrzydlatych słów, aforyzmów i sentencji. By sprawdzić swoją wiedzę, spróbój wykonać zadania 1, 2 i 4.Klikamy w link >>> TUKliknij także w obrazek poniżej

Skrzydlate słowa

02 „To, że coś nie dzieje się tutaj, nie znaczy, że nie dzieje się wcale”

Sprawdź się w zadaniu >>> TU, a następnie wróć i w ramach notatki poukładaj wyrazy od tych, które mają najszerszy zakres i najuboższą treść. Jaki masz pomysł na ułożenie słów związanych z Paxem? drapieżnik lis Pax ssak psowaty Swoją propozycję zapisz w notatce.

Motto powieści brzmi: To, że coś nie dzieje się tutaj, nie znaczy, że nie dzieje się na prawdę". Wyjaśnij, jak rozumiesz te słowa i czy można nazwać je "skrzydlatymi"? Odpowiedź zapisz w notatce. *** Z poniższych cytatów z "Paxa" wybierz jeden. Następnie krótko wyjaśnij, dlaczego właśnie na te słowa się zdecydowałeś. 1. Zwyczajną prawdę bywa najtrudniej dostrzec, kiedy dotyczy ciebie samego. Jeśli nie chcesz poznać prawdy, zrobisz wszystko żeby ją ukryć. 2. Możesz być sam. Ale nie będziesz samotny. 3. Choćby nie wiadomo jak trudna była sytuacja, zawsze możemy się odrodzić.

lis

relacja

chłopiec

Dwie rzeczy są w istocie jedną rzeczą

Paralelna narracja

Dwa punkty widzenia. Dwie perspektywy. Dwie relacje.

Żeby dokładnie poznać lisy, powinieneś kliknąć >>> TU i >>> TU. W >>> TYM miejscu możesz lisa posłuchać. A >>> TU znajdziesz odpowiedź, dlaczego mówi się, że lisy latają. By dobrze zrozumieć "Paxa", powinieneś wiedzieć, co to słowo oznacza: Pamiętaj, że Krasicki w bajkach ukazywał lisa jako alegorię sprytu. Zaś lis jako symbol powinien kojarzyć Ci się z inteligencją, przebiegłością, chytrością, oszustwem, bogactwem, ważnością.

Peter. Zwykły chłopiec. Jego naturę poznajemy przez relację z lisem. Przypomnij sobie:

 • gdzie i z kim mieszka?
 • dlaczego porzuca lisa?
 • czego o ojcu dowiedział się ze starego zdjęcia?
 • jakich lekcji udzieliła mu Vola?
Jeśli odpowiesz sobie na te pytania, pojmiesz, dlaczego dorastanie łączy się z odpowiedzialnością i jak bardzo to, co robimy t u , oddziałuje na to, co dzieje się t a m .

Relacja chłopca i lisa lub lisa i chłopca

 • Lis wszystko wyczuwał pierwszy - Chłopiec przyciągał do siebie swojego liska.
 • Lis dobrze pamiętał smak łez chłopca.
 • Chłopiec nie protestował, więc i lis nie protestował.
 • Lis nie chciał sprawić przykrości swoim ludziom.
 • Czegokolwiek potrzebował jego chłopiec - ochrony, rozrywki, czułości - lis gotów był mu ofiarować.
 • Lis czekał aż chłopiec go odnajdzie - Jego chłopiec odszedł.
 • Gdy samochód odjeżdżał, Peter czuł się tak, jakby to jego pozostawiono w lesie. Był przerażony.
 • Czasami Peter rzeczywiście miał takie dziwne wrażenie, że on i Pax stanowią jedno.
Jakimi słowami opiszesz tę relację? Postaraj się dobrać 5 określeń

"

To feniks. Taki ptak. Jest czerwono- złoto- fioletowy, w barwach wschodu słońca, i... - Powstaje z popiołów. Wiem co to jest feniks. - Tak. Ale z własnych popiołów. Ta część była dla mojej mamy bardzo ważna. - Z własnych popiołów? - Kiedy czuje, że jego życie dobiega końca buduje sobie gniazdo wysoko na drzewie, z dala od wszystkiego. (...) No więc feniks wkłada do gniazda swoje ulubione rzeczy... zdaje się, że w tej historii jest mirra i cynamon. Wtedy gniazdo się zapala i stare ciało ptaka płonie. A z popiołów dawnego ptaka powstaje nowy. Moja mama uwielbiała tę historię. Mówiła, że to znaczy, że choćby nie wiadomo jak trudna była sytuacja, zawsze możemy się odrodzić.[rozmowa Petera z Volą]

"

Pora na zadanie. W oparciu o informacje na temat feniksa, które zaczerpnąłeś ze słowników oraz z opowieści chłopca, przygotuj krótką wypowiedź, w której odpowiesz na pytanie: w jaki sposób mit o barwnym ptaku wpisuje się w historię Petera?

FENIKS - definicja ze Słownika mitologii greckiej i rzymskiej

Wizerunek FENIKSA zawarty w Słowniku mitologii greckiej i rzymskiej pod redakcją Joela Schmidta.

Związek frazeologiczny odrodzić się jak feniks z popiołów oznacza "powstać na nowo po całkowitym zniszczeniu".

Poszukując odpowiedzi na zadanie dotyczące feniksa, warto zwrócić uwagę także na poniższe cytaty. Dziadek Petera- Tata Petera- Peter Wiesz wybuchła wojna i poszedłem walczyć tak jak mój ojciec. Jak teraz twój ojciec. Powinność wzywa, a my w tej rodzinie nie pozostajemy głusi na zew obowiązku. Taj jest, niedaleko pada jabłko od jabłoni. - Zwrócił zdjęcie chłopcu. Byli [z psem Księciem] nierozłączni. (...) Najgłupsze stworzenie na świecie, wiecznie się plątał pod nogami. (...) "Plątać się pod nogami". Tego wyrażenia użył tata Petera. "Ten lis nie może się dziadkowi plątać pod nogami. Mama Petera Peter miał tylko dwa przykre wspomnienia o swojej mamie. Przechowywał też wiele dobrych i często je przywoływał, kiedy potrzebował pocieszenia, choć obawiał się, że od nadmiernego używania mogą wyblaknąć.