"Stres. Ty też możesz sobie z nim poradzić".
Anna Janicka
Created on April 19, 2020
More creations to inspire you
AGRICULTURE DATA
Presentation
LAS ESPECIES ANIMALES MÁS AMENAZADAS
Presentation
WATER PRESERVATION
Presentation
BIDEN’S CABINET
Presentation
YURI GAGARIN IN DENMARK
Presentation
C2C VOLUNTEER ORIENTATION
Presentation
TALK ABOUT DYS WITH TEACHER
Presentation
Transcript
Ty także możesz sobie z nim poradzić...
STRES
Kanadyjski badacz stresu Hans Selye stwierdził, że "bez stresu nie byłoby życia".
Czym jest stres i po co on właściwie jest?
W toku ewolucji gatunku ludzkiego stres odgrywał istotną rolę. Wyjaśnienia dostarcza hipoteza tzw. „reakcji walki /ucieczki”. Wyobraźmy sobie człowieka sprzed wielu tysięcy lat, którego utrapieniem były dzikie i niebezpieczne zwierzęta grasujące w puszczy, nieprzewidywalna pogoda, wrodzy współplemieńcy. W takiej sytuacji możliwość szybkiej mobilizacji „organizmu” mogła decydować o przeżyciu. Stan organizmu na „wysokich obrotach” mógł sprzyjać w walce z groźnym zwierzęciem, lub w ucieczce przed nim. Mocno bijące serce pozwalało skutecznie ukrwić mięśnie, a głębokie oddechy zapewniały im tlen niezbędny do wzmożonego działania. Pot pozwalał utrzymać organizm w równowadze poprzez schładzanie, a skupienie się na tym, co dzieje się tu i teraz (wyostrzenie zmysłów) umożliwiało skuteczną walkę lub ucieczkę. Innymi słowy, można z tej perspektywy spojrzeć na stres jako naszego sprzymierzeńca – reakcję organizmu dodającą nam energii i mobilizującą nasze zasoby by zmierzyć się z wyzwaniem.
Nieco historii - teorii
OBSZAR SPOŁECZNY i PROSPOŁECZNY
OBSZAR POZNAWCZY
OBSZAR EMOCJONALNY
OBSZAR BIOLOGICZNY
STRESORY - CZYLI OBSZARY STRESU
Stres sam w sobie nie jest ani zły ani dobry. Wszystko zależy od tego, jak będziemy go spostrzegać i jak będziemy sobie z nim radzić. To, jak oceniamy sytuację, w której się znaleźliśmy nazywamy – oceną poznawczą (wg. psychologa Richarda Lazarusa). Ocena ta uwzględnia, jak oceniamy naszą własną skuteczność radzenia sobie. Niektórzy postrzegają stresory jako wyzwanie, a własne możliwości radzenia sobie jako wystarczające (np. nie stresuję się przed egzaminem bo oceniam go jako niezbyt trudne wyzwanie i wierzę w swoje przygotowanie do niego i inteligencję). Inni zaś postrzegają stresor jako zagrożenie, a własne mozliwości poradzenia sobie - jako niewystarczajace lub żadne (np. stresuję się przed egzaminem bo oceniam go jako zbyt trudne wyzwanie i nie wierzę w swoje przygotowanie do niego, bo jestem do niczego, jestem głupi, itp.)
STRESOR JAKO WYZWANIE / ZAGROŻENIE
W ZALEŻNOŚCI OD TEGO, JAK BĘDZIEMY POSTRZEGAĆ DANĄ SYTUACJĘ, ZADANIE, OCZEKIWANIA, CZY - JAKO ZAGROŻENIE, CZY - JAKO WYZWANIE, NASZ ORGANIZM BĘDZIE REAGOWAŁ Z RÓŻNYM STOPNIEM NASILENIA.
A CO DALEJ?REAKCJE NA STRES
3. Behawioralnej - wskaźniki dotyczące zachowania
2. Psychologicznej - wskaźniki psychologiczne
Stres powoduje zmiany w funkcjonowaniu organizmu w trzech płaszczyznach:
1. Fizjologicznej - wskaźniki fizjologiczne
Niektórych stresorów możesz łatwo się pozbyć: możesz ściszyć lub wyłączyć telewizor, zgasić światło, wyłączyć telefon, przekręcić/odkręcić grzejnik, zamknąć okno by stłumić rozpraszający hałas, nie pójść na spotkanie, w którym nie masz obowiązku uczestniczyć. Sprawa komplikuje się, kiedy od stresu nie da się uciec: trudny sprawdzian, egzamin, natłok zajęć pozalekcyjnych, oczekiwanie od ciebie samych sukcesów, czekające Cię wystąpienie przed klasą, reakcje innych ludzi na to, co mówisz czy robisz, konflikty z rówieśnikami, konflikty w rodzinie, wizyta u lekarza, choroba, itp. Jak wtedy sobie radzić?
Jak poradzić sobie ze stresem?
SKORZYSTAJ Z POMOCY BLISKICH LUB SPECJALISTÓW
ZADBAJ O SWOJE CIAŁO
ZNJADŹ SWÓJ SPOSÓB NA ODPOCZYNEK, RELAKS
TRAKTUJ TRUDNOŚCI JAK WYZWANIE
POZNAJ, NAZWIJ I SZANUJ SWOJE UCZUCIA
UWIERZ W SIEBIE- CZYLI CO?
CO ROBIĆ BY "OSWOIĆ" STRES?
Jak pokonać stres - wiedza w pigułce.
KONIECZNIE OBEJRZYJ
Stres - przyjaciel czy wróg?
Opracowała- Anna Janicka na podstawie: https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/stres-co-to-jest-i-jak-sobie-z-nim-radzic/ http://www.psychoedukacyjnie.pl/blog/wpis/stres-mozesz-sobie-z-nim-poradzic/
Dziękuję za uwagę i powodzenia