Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

Ty także możesz sobie z nim poradzić...

STRES

Kanadyjski badacz stresu Hans Selye stwierdził, że "bez stresu nie byłoby życia".

Czym jest stres i po co on właściwie jest?

W toku ewolucji gatunku ludzkiego stres odgrywał istotną rolę. Wyjaśnienia dostarcza hipoteza tzw. „reakcji walki /ucieczki”. Wyobraźmy sobie człowieka sprzed wielu tysięcy lat, którego utrapieniem były dzikie i niebezpieczne zwierzęta grasujące w puszczy, nieprzewidywalna pogoda, wrodzy współplemieńcy. W takiej sytuacji możliwość szybkiej mobilizacji „organizmu” mogła decydować o przeżyciu. Stan organizmu na „wysokich obrotach” mógł sprzyjać w walce z groźnym zwierzęciem, lub w ucieczce przed nim. Mocno bijące serce pozwalało skutecznie ukrwić mięśnie, a głębokie oddechy zapewniały im tlen niezbędny do wzmożonego działania. Pot pozwalał utrzymać organizm w równowadze poprzez schładzanie, a skupienie się na tym, co dzieje się tu i teraz (wyostrzenie zmysłów) umożliwiało skuteczną walkę lub ucieczkę. Innymi słowy, można z tej perspektywy spojrzeć na stres jako naszego sprzymierzeńca – reakcję organizmu dodającą nam energii i mobilizującą nasze zasoby by zmierzyć się z wyzwaniem.

Nieco historii - teorii

OBSZAR SPOŁECZNY i PROSPOŁECZNY

OBSZAR POZNAWCZY

OBSZAR EMOCJONALNY

OBSZAR BIOLOGICZNY

STRESORY - CZYLI OBSZARY STRESU

Stres sam w sobie nie jest ani zły ani dobry. Wszystko zależy od tego, jak będziemy go spostrzegać i jak będziemy sobie z nim radzić. To, jak oceniamy sytuację, w której się znaleźliśmy nazywamy – oceną poznawczą (wg. psychologa Richarda Lazarusa). Ocena ta uwzględnia, jak oceniamy naszą własną skuteczność radzenia sobie. Niektórzy postrzegają stresory jako wyzwanie, a własne możliwości radzenia sobie jako wystarczające (np. nie stresuję się przed egzaminem bo oceniam go jako niezbyt trudne wyzwanie i wierzę w swoje przygotowanie do niego i inteligencję). Inni zaś postrzegają stresor jako zagrożenie, a własne mozliwości poradzenia sobie - jako niewystarczajace lub żadne (np. stresuję się przed egzaminem bo oceniam go jako zbyt trudne wyzwanie i nie wierzę w swoje przygotowanie do niego, bo jestem do niczego, jestem głupi, itp.)

STRESOR JAKO WYZWANIE / ZAGROŻENIE

W ZALEŻNOŚCI OD TEGO, JAK BĘDZIEMY POSTRZEGAĆ DANĄ SYTUACJĘ, ZADANIE, OCZEKIWANIA, CZY - JAKO ZAGROŻENIE, CZY - JAKO WYZWANIE, NASZ ORGANIZM BĘDZIE REAGOWAŁ Z RÓŻNYM STOPNIEM NASILENIA.

A CO DALEJ?REAKCJE NA STRES

3. Behawioralnej - wskaźniki dotyczące zachowania

2. Psychologicznej - wskaźniki psychologiczne

Stres powoduje zmiany w funkcjonowaniu organizmu w trzech płaszczyznach:

1. Fizjologicznej - wskaźniki fizjologiczne

Niektórych stresorów możesz łatwo się pozbyć: możesz ściszyć lub wyłączyć telewizor, zgasić światło, wyłączyć telefon, przekręcić/odkręcić grzejnik, zamknąć okno by stłumić rozpraszający hałas, nie pójść na spotkanie, w którym nie masz obowiązku uczestniczyć. Sprawa komplikuje się, kiedy od stresu nie da się uciec: trudny sprawdzian, egzamin, natłok zajęć pozalekcyjnych, oczekiwanie od ciebie samych sukcesów, czekające Cię wystąpienie przed klasą, reakcje innych ludzi na to, co mówisz czy robisz, konflikty z rówieśnikami, konflikty w rodzinie, wizyta u lekarza, choroba, itp. Jak wtedy sobie radzić?

Jak poradzić sobie ze stresem?

SKORZYSTAJ Z POMOCY BLISKICH LUB SPECJALISTÓW

ZADBAJ O SWOJE CIAŁO

ZNJADŹ SWÓJ SPOSÓB NA ODPOCZYNEK, RELAKS

TRAKTUJ TRUDNOŚCI JAK WYZWANIE

POZNAJ, NAZWIJ I SZANUJ SWOJE UCZUCIA

UWIERZ W SIEBIE- CZYLI CO?

CO ROBIĆ BY "OSWOIĆ" STRES?

Jak pokonać stres - wiedza w pigułce.

KONIECZNIE OBEJRZYJ

Stres - przyjaciel czy wróg?

Opracowała- Anna Janicka na podstawie: https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/stres-co-to-jest-i-jak-sobie-z-nim-radzic/ http://www.psychoedukacyjnie.pl/blog/wpis/stres-mozesz-sobie-z-nim-poradzic/

Dziękuję za uwagę i powodzenia