Want to make creations as awesome as this one?

Lekcja biblioteczna dla klas starszych SP nr 41 w Gliwicach

Transcript

Lekcja biblioteczna dla uczniów klas starszychSP nr 41 w Gliwicach

Opracowanie:Beata Haładusnauczyciel bibliotekarz

JAK ROZPOZNAĆ?JAK SOBIE RADZIĆ?

Lew Tołstoj

Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy,jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy.

O czym będzie mowa

03. Nie daj się wkręcić

02. Myślenie krytyczne

04. Rodzaje fake newsów

06. Prawda czy fake?

05. Kliknij, sprawdź, zrozum

01. Fake news - co to jest?

FAKE NEWS

01. Fake news - co to jest?

Fałszywe wiadomości, publikowane w mediach w celu wprowadzenia odbiorcy w błąd.Celem fake newsów są korzyści polityczne, ekonomiczne, dezinformacja i zamieszanie społeczne, lub po prostu rozrywka.Fake newsy mogą mieć atrakcyjną formę, aby przyciągnąć uwagę. Rozchodzą się o wiele szybciej i skuteczniej, niż prawdziwe wiadomości.W rozpoznawaniu fake newsów pomaga myślenie krytyczne.

Myślenie krytyczne to umiejętność filtrowania informacji, oddzielania tego, co dla nas istotne, od wiadomości zaśmiecających umysł (plotek, fake newsów).Ktoś, kto myśli krytycznie:

  • jest dociekliwy,
  • zapoznaje się z wszystkimi faktami, zanim wyda opinię,
  • jest dobrym obserwatorem,
  • analizuje otaczającą go rzeczywistość,
  • akceptuje opinie i wartości innych.

Czym NIE JEST myślenie krytyczne

Czym JEST myślenie krytyczne

Myślenie krytyczne nie jest złośliwym wyszukiwaniem błędów, czy wyśmiewaniem osoby wygłaszającej swój pogląd lub przekazującej jakieś wiadomości.

02. Myślenie krytyczne

5. Przeczytaj wiadomość do końcaNie sugeruj się chwytliwym tytułem, czy zdjęciem.Nagłówki mogą służyć "klikalności",a nie kierowaniu do rzetelnej treści.Pamiętaj - mem to nie wiadomość!

1. Zbadaj stronęCzy strona, z której czerpiesz wiadomościma redaktora i właściciela? Niektóre strony bywają fałszywe!2. Znajdź autoraCzy pod tekstem jest nazwisko autora?Czy autor jest specjalistą w danej dziedzinie?3. Skontroluj źródłaCzy autor podaje źródła informacji? Czy cytuje wiarygodne osoby, wypowiedzi lub publikacje?4. Sprawdź datęMimo, że materiał może wyglądac na wiadomość z ostatniej chwili, niekoniecznie musi być nowy!

03. Nie daj się wkręcić!

Najcześciej spotykane fałszywe wiadomości Informacje świadomie zniekształcone, aby osiągnąć konkretny rezultat - np. polityczny lub gospdarczy. Informacje wymyślone od zera, aby osiągnąć cel polityczny lub biznesowy. Nieistotne nformacje utworzone wyłącznie dla kliknięcia w tytuł i działanie reklam na czytelnika (np. plotki z życia celebrytów). Informacje, które wyglądają jak rzetelny materiał dziennikarski, ale w rzeczywistości są reklamą. Informacje wymyślone od zera, których celem jest rozśmieszenie odbiorców.

Czy spotkałeś się kiedyś z tego typu informacjami? Potrafisz podać przykłady?Porozmawiaj z rodzicami.Może wspólnie poddacie analizie podawane w mediach wiadomości?

04. Rodzaje fake newsów

To nie będzie tylko „ćwiczenie z krytycznego myślenia”, ale i rodzaj szczepionki dla Ciebie – gdy poznasz mechanizmy, łatwiej rozpoznasz kolejne nieprawdziwe informacje!

PrzeczytajNie bój się, czytaj! Unikanie informacji tylko dlatego, że mogą być fałszywe, to droga donikąd.SprawdźCzy to, co czytasz, oglądasz, słyszysz, wydaje Ci się nieprawdopodobne? Z uwagi na treść, wnioski, przytaczane dane? A może nie masz pewności, czy źródło jest godne zaufania? Koniecznie sprawdź, czy informacja jest wiarygodna! Włącz krytyczne myślenie!ZrozumWyciągnij wnioski. Oceń, czy informacja jest prawdziwa, źródło wartościowe, a treść w przydatna dla Ciebie. Skorzystaj z informacji lub – jeśli jest nieprawdziwa – postaraj się zrozumieć, po co została stworzona.

05. Przeczytaj - sprawdź - zrozum

Spróbuj sam!

Istnieje wiele narzędzi do sprawdzania wiarygodności materiałów w mediach. Zajmują się tym specjaliści.Ty też już coś wiesz na ten temat.W którą z zamieszczonych obok grafik klikniesz w pierwszej kolejności? Dlaczego?Korzystając z podanych wcześniej wiadomości, przeanalizuj oba materiały pod kątem rzetelności.

06. Prawda czy fake?

I to wszystko

Przygotowując dla Was ten materiał oparłam się na następujących źródłach

A. Kubala-Kulpińska Umiejętność krytycznego myślenia [HTML] 14 listopada 2018 [w:] Głos Pedagogiczny [online]. Dostęp 15.04.2020. Dostepny w internecie https://www.glospedagogiczny.pl/artykul/umiejetnosc-krytycznego-myslenia P. Henzel Poradnik Kliknij. Sprawdź.Zrozum. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego,Warszawa 2018 [PDF]. Dostep 15.04.2020.Wykorzystano zgodnie z licencją http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/Webinar: Prawda czy fałsz? Jak reagować na dezinformację? TechSoup EuropeTechSoup Europe 1.04.2020. Dostęp 15.04.2020. Online https://tiny.pl/7q6mdhttps://tiny.pl/7q6md

Za Tobą błyskawiczna lekcja o fake newsach. Na pewno wrócimy do tego tematu na spotkaniu w szkole.Mam nadzieję, że prezentacja przyda się Wam w świadomym odbiorze wiadomości w mediach.Dziękuję za uwagę i do zobaczenia!Beata Haładus