Want to make interactive content? It’s easy in Genially!

Wskazówki dla rodziców, w jaki sposób wspierać rozwój mowy dziecka

Over 30 million people build interactive content in Genially.

Check out what others have designed:

Transcript

Kliknij na kółko żeby zobaczyć przykładową zabawę

Prawidłowe oddychanie jest podstawą dobrej mowy!Bawcie się w dmuchanie na wiatraczek, w robienie baniek mydlanych, nadmuchiwanie balonów, gwizdanie, dmuchanie przez rurkę, chuchanie na szybę czy lusterko.

Wszystkie zabawy rozwijające ruchy precyzyjne dłoni i palców pobudzają ośrodki mowy w mózgu, dlatego też są nieodłącznym elementem terapii logopedycznej. Wykorzystujcie wszelkie okazje do lepienia, klejenia, nawlekania koralików, budowania z klocków. Rysujcie, malujcie, wycinajcie. Nie zapominajcie o zabawach paluszkowych np. „Idzie rak…”

UCZ SŁUCHANIA

Bawcie się w poszukiwania źródła dźwięku np. tykającego zegara i łączenie dźwięku z obrazkiem. Naśladujcie odgłosy otoczenia i „mowę” zwierząt. Bawcie się w wyklaskiwanie, wystukiwanie rytmów.

TRENUJ ROZUMIENIE MOWY

GIMNASTYKUJ BUZIĘ

RYSUJ I MALUJ

CHUCHAJ,DMUCHAJ

CZYTAJ, CZYTAJ I JESZCZE RAZ CZYTAJ

Wykorzystujcie codzienną aktywność - komentujcie to, co robicie i co robi dziecko. Zadawajcie pytania (co to jest? co robi? gdzie jest?) Nazywajcie przedmioty, rozpoznawajcie je na zdjęciach i ilustracjach.

Pamiętajcie, że gryzienie i żucie - to też ćwiczenie! Dodatkowo starajcie się ćwiczyć przed lustrem wargi i język. Możecie opowiadać historyjki, ilustrując je ruchami języka i warg. Gdy dziecko ma problemy z unoszeniem języka ku górze lub wysuwaniem go z buzi, przyczyną może być skrócone wędzidełko. Sprawdźcie to - skonsultujcie się z logopedą i/lub laryngologiem..

Czytajcie codziennie! Dzięki temu dziecko uczy się rozumieć mowę, czyli tworzy tzw. słownik bierny. Czytanie pozwala także poznawać poprawną mowę, z odpowiednim akcentem, rytmem. W późniejszym wieku rozwija słownictwo dziecka oraz uczy prawidłowej budowy zdań i pytań.

JAK ROZWIJAĆ MOWĘ DZIECKA

INFO

Przygotowała Joanna Szymańska logopeda w SOSW we Włodawie Więcej pomysłów do ćwiczeń i zabaw znajdziecie na TABLICY LOGOPEDYCZNEJ Zapraszam!