Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

MUZYCZNE ARCYDZIEŁA KLASYCYZMU

Akademia młodego melomana- audycja muzyczna

MUZYCZNE ARCYDZIEŁA KLASYCYZMU

Akademia młodego melomana- audycja muzyczna

W drugiej połowie XVIII wieku w muzyce rozpoczęła się epoka klasycyzmu. Okres ten związany był z twórczością wybitnych kompozytorów :Józefa Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga van Beethovena, zwanymi również klasykami wiedeńskimi, którzy stworzyli wspaniałe arcydzieła muzyczne. Wprawdzie żaden z kompozytorów nie urodził się w Wiedniu, ale przez długie lata swoją artystyczną działalność związali właśnie z tym miastem, uznawanym za stolicę europejskiej kultury.

Read more

Read more

Read more

MUZYCZNE ARCYDZIEŁA KLASYCYZMU

Akademia młodego melomana- audycja muzyczna

Muzyka w klasycyzmie komponowana była na zasadach homofonii, która polegała na prowadzeniu melodii przez jeden głos, najczęściej najwyższy, i tworzeniu akompaniamentu poprzez pozostałe głosy. W tym czasie rozwijały się różne formy i gatunki muzyczne. Wsród nich najpopularniejsze były:

opera,

Opera – sceniczne dzieło muzyczne wokalno-instrumentalne, w którym muzyka współdziała z akcją dramatyczną (libretto). Istotą tego gatunku muzycznego jest synteza sztuk, czyli połączenie słowa, muzyki, plastyki, ruchu, gestu oraz gry aktorskiej.

sonata,

Sonata – instrumentalna forma muzyczna. Pierwotnie każdy utwór instrumentalny, w przeciwieństwie do wokalnego – kantaty. Z czasem wykształciła się w specyficzną formę.

symfonia,

Symfonia – (w klasycznym kształcie) to zazwyczaj trzy- lub czteroczęściowy utwór muzyczny na orkiestrę, popularny w XVIII, XIX i w pierwszej połowie XX wieku. Jest orkiestrowym odpowiednikiem sonaty.

koncert,

Koncert – występ artysty muzyka (bądź grupy muzyków) na żywo przed publicznością.

rondo,

Rondo (fr. rondeau) – forma muzyczna z refrenem i kupletami.

wariacja.

Wariacje, temat z wariacjami – samodzielna forma muzyczna lub część większego utworu instrumentalnego: sonaty, symfonii, koncertu o dość swobodnej budowie. Istotą tej formy są zmiany, jakim podlega temat lub jego motywy.

1

2

3

4

5

MUZYCZNE ARCYDZIEŁA KLASYCYZMU

Sonata Patetyczna-Ludwig van Beethoven

Podniosła kompozycja dedykowana Karlowi von Lichnowskiemu – austriackiemu arystokracie i entuzjaście talentu Beethovena.

Symfonia nr 82 C-dur Niedźwiedź- Józef Haydn

Józef Haydn był nazywany "ojcem symfonii". Artysta skomponował aż 104 utwory tego gatunku. Część z nich opatrzył programowymi tytułami, np. Ogień, Polowanie czy Niedźwiedź.

Koncert fortepianowy C-dur KV 467- Wolfgang Amadeusz Mozart

Olśniewające przejrzystością dzieło, które może posłużyć jako symbol czasów szczęścia i artystycznych sukcesów Mozarta.

Aria Figara Non più andrai -Wolfgang Amadeusz Mozart

Non più andrai– aria operowa kończąca pierwszy akt Wesela Figara, z muzyką skomponowaną przez Wolfganga A. Mozarta i tekstem w języku włoskim autorstwa Lorenza Da Pontego. Przypisana do roli Figara (typ głosu: bas-baryton).

Oda do radości-Ludwig van Beethoven

Kantata finałowa IX symfonii Ludwiga van Beethovena, znana głównie jako "Oda do radości", to oficjalnie od 1972 hymn Unii Europejskiej.

Akademia młodego melomana- audycja muzyczna

  • Kliknij na numer i wysłuchaj utworu.
  • Ustaw kursor na tytuł utworu i przeczytaj informacje.