"Pani Twardowska"
Anna Stasiak
Created on April 2, 2020
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
THANKSGIVING GENIALLY
Interactive Image
10 THINGS MORE LIKELY THAN DYING IN A PLANE CRASH
Interactive Image
AMAZON RAINFOREST
Interactive Image
THE HISTORY OF THE VIOLIN
Interactive Image
HACKING SCHOOL LIBRARIES
Interactive Image
THANKSGIVING TRADITIONS
Interactive Image
KING KONG VFX
Interactive Image
Transcript
START
Przygotowała: Anna Stasiak
Rozwiąż rebus
TEMAT: Gdzie diabeł nie może... Adam Mickiewicz "Pani Twardowska".
Przypomnij sobie informacje na temat Adama Mickiewicza i epoki, w której żył poeta.
Przeczytaj tekst ballady "Pani Twardowska", który znajduje się w Twoim podręczniku na str. 177-182. Zwróć baczną uwagę na przypisy - ta wiedza będzie Ci potrzebna za chwilę
By lepiej zrozumieć utwór Adama Mickiewicza, możesz obejrzeć ten film:
Spróbuj określić, co tworzy rytm wiersza. Przeczytaj cicho dowolną zwrotkę. Zapisz ją w zeszycie. Podczas czytania dziel wyrazy na sylaby i każdą z nich oznaczaj w zeszycie małą poziomą kreseczką według wzoru. Policz kreseczki w każdym wersie. Co zauważasz? Gdzie występują rymujące się wyrazy? Połącz je w pary. ZAPAMIĘTAJ!!! Rytm – występująca w wierszu powtarzalność, np.: liczby wersów w zwrotce, liczby sylab w wersie, miejsca rymujących się wyrazów. Zapisz tę definicję w zeszycie kolorowym długopisem.
Sprawdź, ile z trudnych wyrazów objaśnionych w przypisach zapamiętałeś.
Wymień wszystkich bohaterów utworu. Wskaż postacie pierwszoplanowe. Zapisz wnioski w zeszycie w formie tabelki.
Wyszukaj w tekście informacje na temat wyglądu i ubioru bohaterów pierwszoplanowych. Jak myślisz, czy mogli wyglądać właśnie tak? Zapisz w zeszycie te informacje: Twardowski – szlachcic w kontuszu, z karabelą, w butach z cholewami; diabeł – ubrany „z niemiecka”: we fraku, krótkich spodniach, trójgraniastym kapeluszu, ma zakrzywiony nos, kurzą stopę,długie paznokcie.
Twoim zadaniem domowym było zapoznanie się z treścią legendy o Mistrzu Twardowskim. Który fragment legendy o czarnoksiężniku został wykorzystany w utworze Adama Mickiewicza?
Porównaj legendę o Panu Twardowskim z balladą "Pani Twardowska". Wskaż podobieństwa i różnice w treści obu utworów. Wnioski zapisz w zeszycie.
Zwróć uwagę na wypowiedzi bohaterów i sposób ich zapisania. Na pewno już to wiedziałeś, ale warto usystematyzować wiedzę na temat funkcji cudzysłowu.
Ułóż plan wydarzeń. Zastanów się, które z przedstawionych zdarzeń mają charakter realistyczny, które zaś fantastyczny? Poprawny plan wydarzeń zanotuj w zeszycie.
Jak wyobrażasz sobie żonę Twardowskiego? Może tak? Zapisz wniosek w zeszycie: Autor przełamuje powagę historii o Twardowskim – wprowadza żonę bohatera jako element humorystyczny. Uwydatnia spryt, zaradność Twardowskiego i jednocześnie podkreśla siłę kobiety, której boi się sam diabeł.
Dziękuję za uwagę