Droga krzyżowa - dzieci
madeline508
Created on March 31, 2020
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
DISCOVERY AT SUTTER'S MILL
Interactive Image
FRANÇOISE GILOT AND PABLO PICASSO
Interactive Image
WHAT IS JUNETEENTH?
Interactive Image
MOON INTERACTIVE IMAGE
Interactive Image
OBJECTICS
Interactive Image
AKTEOS HELPS YOU WISH PEOPLE AROUND THE WORLD A HAPPY NEW YEAR
Interactive Image
OKMO FLOOR PLAN
Interactive Image
Transcript
1
3
4
5
6
7
8
9
2
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Witam Was, Kochane Dzieci, na kolejnej religii! Pomódlmy się piosenką
Krzyż to znak miłości Jezusa do ludzi. Stajemy lub klękamy przy nim w czasie modlitwy. Dobry Jezus bardzo nas kocha i z miłości do nas wziął krzyż na swoje ramiona. Kiedy niósł krzyż i bardzo cierpiał, myślał o każdym z nas.
Nauczymy się modlitwy, w której dziękujemy Jezusowi za Jego cierpienie z miłości do nas. Słowo Chrystus to drugie imię Jezusa, które przypomina nam, że został On wysłany przez Boga do każdego z nas, abyśmy mogli żyć. MODLITWA: KTÓRYŚ ZA NAS CIERPIAŁ RANY, JEZU CHRYSTE, ZMIŁUJ SIĘ NAS NAMI.
Jezus bardzo nas kocha, dlatego zgodził się nieść krzyż, a potem na nim umarł. Drogę, którą szedł z krzyżem, nazywamy drogą krzyżową. W czasie Wielkiego Postu w kościołach odbywają się nabożeństwa „Drogi krzyżowej”. Ludzie w kościele modlą się i rozmyślają o cierpieniu Jezusa. Często chodzą po kościele i zatrzymują się przed obrazami lub rzeźbami przedstawiającymi sceny z drogi, którą szedł Jezus. Wydarzenia, o których rozmyślają ludzie nazywamy stacjami drogi krzyżowej.
Ułóż puzzle https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=06e270dcf160
OPOWIADANIE Kasia i Marek uczestniczą w Drodze krzyżowej Na ostatniej katechezie pani mówiła nam o tym, że w czasie Wielkiego Postu w kościołach odprawiane jest nabożeństwo „Drogi krzyżowej”. Postanowiliśmy razem z Kasią, że pójdziemy na to nabożeństwo. W najbliższy piątek wybraliśmy się do kościoła razem z babcią Kasi, Piotrkiem i Eweliną. W kościele było dużo rozmodlonych ludzi. Najpierw śpiewaliśmy smutną pieśń, a potem chodziliśmy od stacji do stacji drogi krzyżowej wraz z ministrantami trzymającymi krzyż i świece. Przed każdą stacją zatrzymywaliśmy się i słuchaliśmy księdza, który czytał o tym, jak Jezus cierpiał, upadał pod ciężarem krzyża i umarł na nim. W drodze powrotnej do domów rozmawialiśmy na temat „Drogi krzyżowej”. Kasia powiedziała: – Zapamiętałam najbardziej to wydarzenie, w którym Jezus spotkał swoją mamę. Musiało im być bardzo smutno. – Też tak myślę – powiedziała babcia. – Przecież Jezus był jedynym Synem Maryi i na pewno bardzo Go kochała. – A ty, Marku, co zapamiętałeś z dzisiejszego nabożeństwa? – zwróciła się do mnie babcia Kasi. – Zapamiętałem stację, w której jakiś człowiek pomógł Jezusowi nieść ciężki krzyż. Gdybym ja żył w czasach Jezusa, też chciałbym Mu pomóc. – Ten człowiek nazywał się Szymon z Cyreny – dodał Piotrek. – Ja, najbardziej przeżyłam spotkanie Jezusa z dobrą Weroniką – stwierdziła Ewelina – ona musiała być bardzo odważna. Nie bała się żołnierzy i otarła twarz Jezusa swoją chustą. – Masz rację, Weronika postąpiła bardzo dzielnie i pomogła Jezusowi. W nagrodę otrzymała odbicie twarzy Jezusa na chuście – dodała babcia. Przez chwilę szliśmy w ciszy. Nagle Piotrek zapytał: – Babciu, a która stacja „Drogi krzyżowej” jest najważniejsza? – Wszystkie są ważne, ale ludzie najbardziej przeżywają stację dwunastą, w czasie której rozważamy śmierć dobrego Jezusa na krzyżu. Podczas tej stacji rozmyślamy o wielkiej tajemnicy miłości Jezusa do ludzi. – Jezus bardzo kochał ludzi, skoro tyle za nas wycierpiał – powiedziałem i postanowiłem zawsze dziękować Jezusowi za Jego miłość, gdy zobaczę krzyż. PYTANIA: 1. Dokąd wybrali się Marek i Kasia z rodzeństwem i babcią? 2. Na czym polega nabożeństwo „Drogi krzyżowej”? 3. Jakie wydarzenie zapamiętała Kasia? 4. Którą stację zapamiętał Marek? 5. O jakim wydarzeniu opowiedziała Ewelina? 6. O której stacji opowiedziała dzieciom babcia? 7. Co postanowił Marek? 8. Jakie stacje „Drogi krzyżowej” pamiętacie?
Posłuchaj piosenki
Naucz się rymowanki: Za drogę krzyżową dziękujemy, dla Ciebie, Jezu, żyć pragniemy.
TEMAT KATECHEZY: RAZEM Z JEZUSEM PRZEŻYWAM JEGO DROGĘ KRZYŻOWĄ.