Kodowanie bez komputera
mira.kidala
Created on March 30, 2020
Zadania na każdy dzień tygodnia
Over 30 million people build interactive content in Genially.
Check out what others have designed:
CHOICE BOARD: TO KILL A MOCKINGBIRD
Personalized
DAILY SPECIALS MENU HORIZONTAL INFOGRAPHIC
Personalized
GROUP 1
Personalized
ENGLISH SPEAKING WORLD
Personalized
REVIEW: THE FAULT IN OUR STARS
Personalized
10 AWESOME MIDDLE SCHOOL PRIDE NOVELS
Personalized
INSPIRATIONAL EXAMPLE - JOB OFFER
Personalized
Transcript
Kodowanie bez komputera
Wtorek
Środa
Piątek
Trochę wiadomości
Dla chętnych
Czwartek
Zadania na każdy dzień tygodnia
Poniedziałek
Pierwsze zadanie Obrazek można skopiować i wkleić do Paint i tam wykonać ćwiczenie. Można tez pobrać obrazek i wydrukować, a potem odkodować obrazek. Pod siecią kwadratową znajduje się kod obrazka. Zaczynamy rysować od kropki i wykonujemy czynności zgodnie z kodem. Powodzenia!
Obrazek do zakodowania Kolejne zadanie polega na utworzeniu kodu rysunku. Zaczynamy tworzyć kod od kropki umieszczonej na rysunku w wybranym przez nas kierunku. Stworzony kod możemy pokazać rodzicom i poprosić, aby narysowali według tego kodu rysunek na kartce w kratkę. Nie zapomnijcie zaznaczyć kropki, jako początku rysunku. Życzę dobrej zabawy! Serce - utwórz kod
Sudoku z zakrętek Na planszy 4x4 układamy czterokolorowe zakrętki zgodnie z zasadami sudoku. W każdej kolumnie, w każdym rzędzie i każdym podświetlonym kwadracie, każdy kolor może pojawić się tylko raz. Życzę powodzenia! Możemy zwiększać liczę pól i kolorów w sudoku. Modyfikacja zabawy. Zamieszczam poniżej wzory do układania mozaik z zakrętek w czterech kolorach.
Dziś proponuję dyktando graficzne Dyktando polega na utworzeniu na planszy z koordynatami rysunku według kodu umieszczonego pod planszą. Aby odkodować planszę należy skopiować rysunek do Paint i tam wylać kolory postępując zgodnie z kodem lub wydrukować go i pokolorować kredkami. Możemy sami odkodować obrazek lub wykonać pracę w zespole. Zaproście mamę albo tatę i pod ich dyktando pokolorujecie właściwe pola.
Odszyfruj słowa Przyjrzyj się kluczowi (klucz informuje nas o sposobie zastępowania liter przez figury geometryczne). Odszyfruj zakodowane wg klucza słowa i wpisz je do tabelki. Możesz to zrobić w Paint lub na wydrukowanej kartce. Życzę dobrej zabawy! Może sam spróbujesz zaszyfrować inne słowa i poproś rodziców o ich odczytanie.
Czy do nauki programowania potrzebny jest komputer? Wydaje się, że jest niezbędny, ale można uczyć się kodować także bez komputera. Na początku wystarczy pobawić się z dzieckiem w robota. Ustalamy, że nie można mówić do maszyny "po ludzku", bo nas zwyczajnie nie zrozumie. Musimy określić system poleceń i znaków dla niej zrozumiałych i ściśle się ich trzymać. Kody i symbole sprawiają, że łatwiej nam komunikować się z maszyną i uczyć ją wykonywania określonych zadań. Musimy, więc ułożyć algorytm postępowania. Algorytm to lista czynności, które należy wykonać, aby zakończyć zadanie. Program to algorytm, który został zakodowany w taki sposób, że może być odczytany i wykonany przez maszynę. Warto poprzez zabawę i rozwiązywanie praktycznych zadań uczyć dzieci posługiwania się listą poleceń, z czasem stopień trudności zadań wzrasta, wyznaczamy nowe cele, pojawiają się zadania o wyższym stopniu skomplikowania. W ten sposób dziecko nieświadomie poznaje zasady porozumiewania się z maszynami. Teraz możemy zacząć zabawę w sterowanie robotem. Etapy zabawy w robota
Zadanie dodatkowe - Kalejdoskop naciśnij myszką słowo Kalejdoskop Przykładowe rysunki. Powodzenia:)