Want to make creations as awesome as this one?

Transcript

5 głównych

Odnawialnych źródeł energii

energia elektryczna

WODA

Koło wodne było pierwszą maszyna, która zastąpiła siłę mięśni ludzkich. Pierwsze koła wodne o poziomym wale istniały już w I wieku p.n.e. na terenach państwa rzymskiego, opisał je nadworny architekt cesarza Oktawiana Augusta, Marcus Witruwiusz. Młyn wodny opisany przez Marcusa miał już przekładnię zębata poprzez którą napędzano kamień młyński osadzony na drugim wale pionowym. Młyn ten nazwano w literaturze młynem rzymskim. Przypuszcza się, że jeszcze wcześniej powstały nieco inne konstrukcje młynów z kołami wodnymi osadzonymi na wale pionowym obracające się w płaszczyźnie poziomej. Ten typ młynów w literaturze nazywany jest tureckimi lub turbinowymi.

energia cieplna i elektryczna

SŁOŃCE

Słońce jest gwiazdą średniej wielkości nazywaną w terminologii astronomicznej "żółty karzeł". Posiada średnicę około 1,3 mln km i średnią gęstość 1,41 g/cm3. Słońce składa się w 74% z wodoru i 25% z helu. Resztę stanowią inne pierwiastki. Temperatura na powierzchni Słońca wynosi 5500 °C, natomiast w jego jądrze dochodzi do 10.000.000 °C. Gęstość i temperatura Słońca rosną bardzo szybko wraz z głębokością. W jądrze gęstość materii dochodzi już do 150 kg/ cm3, a panujące ciśnienie przekracza 1016 Pa. Warunki takie sprzyjają zachodzeniu reakcji syntezy jądrowej (przemiana wodoru w hel) z wydzielaniem ogromnych ilości energii. Średnia ilość energii wypromieniowywana przez gwiazdę w ciągu sekundy wynosi 3,827x1027 W. Z punktu widzenia energetyki ważniejsza jest emisja promieniowania w odniesieniu do 1m2 Słońca. Wartość ta wynosi około 63000 kW, przy czym z uwagi na odległość od Ziemi 150 mln km energia jaka dociera do naszej planety wynosi już "tylko" 1367W/m2. Jest to tzw. "stała słoneczna".

energia elektryczna

WIATR

Historia wykorzystania energii wiatru sięga 3000 lat p.n.e. Wtedy po raz pierwszy w Egipcie wykorzystano żagle do napędu łodzi. Na przestrzeni wieków zmieniała się konstrukcja żagli ale idea pozostała nie zmieniona. Pierwsze wykorzystanie wiatru do napędu wiatraków ma miejsce przypuszczalnie w roku 640 p.n.e. na granicy persko-afgańskiej. Były to konstrukcje o pionowej osi obrotu do napędu młynów. Kilka wieków później podobne konstrukcje pojawiły się w Chinach do osuszania pól ryżowych

energia cieplna i elektryczna

GEOTERMIA

Energia geotermalna z geotermii tzw. głębokiej, to energia pochodząca z wnętrza Ziemi, zgromadzona w skałach i wodach podziemnych. Ciepło wnętrza Ziemi pochodzi z dwóch źródeł:- ciepło pierwotne, powstałe w trakcie formowania się Ziemi,- ciepło pochodzące w procesów zachodzących we wnętrzu Ziemi: rozpadu pierwiastków promieniotwórczych (uran, tor, potas)Ziemia ma budowę warstwową: składa się m.in. ze skorupy, płaszcza Ziemi i jądra (zewnętrznego i wewnętrznego). Temperatura wewnątrz Ziemi zwiększa się o około 25°C na każdy kilometr głębokości, co oznacza, że w jądrze Ziemi temperatura osiąga ok. 6.000°C.

energia cieplna i elektryczna

BIOMASA

Biopaliwem nazywamy paliwo uzyskane z przetwórstwa biomasy (produktów organizmów żywych roślinnych, zwierzęcych, jak też mikroorganizmów). Biopaliwa możemy ogólnie podzielić na: - stałe (np. drewno, zrębki drzewne, słoma, brykiety, pellety, ziarno zbóż, itp.) - płynne - zwane inaczej biobenzynami powstałe w wyniku procesów: fermentacji alkoholowej węglowodanów (głównie cukrów i skrobi zawartych w roślinach energetycznych jak: ziemniaki, buraki cukrowe) których produktem jest etanol fermentacji butylowej biomasy (np. słomy) w wyniku której powstaje butanol estryfikacji olei roślinnych np. rzepakowego, w wyniku czego powstaje biodiesel - gazowe - powstałe w wyniku fermentacji beztlenowej (anaerobowej) odpadów ciekłych i stałych produkcji roślinno-zwierzęcej np. gnojowicy, obornika w wyniku której powstaje tzw. biogaz, czy też procesów suchej destylacji drewna (zgazowania drewna) w wyniku której powstaje tzw. gaz drzewny (generatorowy). Biopaliwa możemy też dzielić w zależności od metody ich wytwarzania na biopaliwa: - I generacji - II generacji - III generacji

Środowisko

MAMY TYLKO

jedno